19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 13:47 Publikacja: 27.03.2022 11:54
Foto: Fotorzepa/M.Obremski
- W ramach działalności Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) w Build Europe, organizacji zrzeszającej ponad 30 tys. firm z Europy, dokonano przeglądu rozwiązań legislacyjnych mających na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób opuszczających terytorium Ukrainy w związku z rosyjską agresją – informuje PZFD. - Najbardziej interesujące są rozwiązania zgłoszone w Norwegii i Niemczech. 7 marca norweskie władze ogłosiły ułatwienia we wznoszeniu nowych budynków oraz zmiany sposobów użytkowania dotychczasowych - na rzecz uchodźców. Jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z takimi celami jak ochrona środowiska, zabytków czy gruntów uprawnych, lokalne samorządy są uprawnione do wydawania zwolnień ze standardowego procesu inwestycyjno-budowlanego.
Telefony się rozdzwoniły. Firmy z Ukrainy szukają powierzchni do pracy. Pustostany w Polsce mogą się szybko zapełnić.
Wielu uchodźców z Ukrainy szuka mieszkań na rynku komercyjnym. O lokale na wynajem jest jednak coraz trudniej.
Nasze place budów mogło opuścić nawet 30 proc. ukraińskich pracowników. Im mniejsza firma, tym ubytek siły roboczej relatywnie większy. Duże firmy deweloperskie zapewniają, że harmonogramy oddawania osiedli nie są zagrożone.
W samorządowych centrach wsparcia uchodźcy mogą skorzystać z noclegu, porady lekarskiej, zapisać dziecko do przedszkola, zjeść ciepły posiłek.
Schronienie u polskich rodzin czy w hostelach znajdą tylko niektórzy uchodźcy z Ukrainy. Większość szuka mieszkań na rynku komercyjnym. Fala migracji zmieni ten rynek?
Aby sprzedać mieszkanie, trzeba urealnić cenę ofertową. Jak duże przeceny akceptują sprzedający lokale analizuje portal Nieruchomosci-online.pl.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas