Aktualizacja: 20.11.2024 03:42 Publikacja: 27.03.2022 11:54
Foto: Fotorzepa/M.Obremski
- W ramach działalności Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) w Build Europe, organizacji zrzeszającej ponad 30 tys. firm z Europy, dokonano przeglądu rozwiązań legislacyjnych mających na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób opuszczających terytorium Ukrainy w związku z rosyjską agresją – informuje PZFD. - Najbardziej interesujące są rozwiązania zgłoszone w Norwegii i Niemczech. 7 marca norweskie władze ogłosiły ułatwienia we wznoszeniu nowych budynków oraz zmiany sposobów użytkowania dotychczasowych - na rzecz uchodźców. Jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z takimi celami jak ochrona środowiska, zabytków czy gruntów uprawnych, lokalne samorządy są uprawnione do wydawania zwolnień ze standardowego procesu inwestycyjno-budowlanego.
Telefony się rozdzwoniły. Firmy z Ukrainy szukają powierzchni do pracy. Pustostany w Polsce mogą się szybko zapełnić.
Wielu uchodźców z Ukrainy szuka mieszkań na rynku komercyjnym. O lokale na wynajem jest jednak coraz trudniej.
Nasze place budów mogło opuścić nawet 30 proc. ukraińskich pracowników. Im mniejsza firma, tym ubytek siły roboczej relatywnie większy. Duże firmy deweloperskie zapewniają, że harmonogramy oddawania osiedli nie są zagrożone.
W samorządowych centrach wsparcia uchodźcy mogą skorzystać z noclegu, porady lekarskiej, zapisać dziecko do przedszkola, zjeść ciepły posiłek.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Schronienie u polskich rodzin czy w hostelach znajdą tylko niektórzy uchodźcy z Ukrainy. Większość szuka mieszkań na rynku komercyjnym. Fala migracji zmieni ten rynek?
Nie kończą się niejasności wokół planów Ministerstwa Sportu i Turystyki wprowadzenia opłaty turystycznej. Minister Sławomir Nitras raz rozwija wizję, jak opłata ma działać, innym razem odcina się od niej.
Słabnący rynek nie oznacza, że mamy nie sprzedawać jak najwięcej mieszkań. Gdybyśmy mogli, zwiększylibyśmy ofertę jeszcze mocniej – powiedział prezes.
Przed XV-wieczną kamienicą w Lublinie do niedawna często stał Rolls-Royce. Dziś Janusz Palikot nie ma już ani luksusowego auta, ani kamienicy, którą właśnie przejęła spółka Specinvest. Palikot był jej winny 39,25 mln zł. Dla tego wierzyciela komornik licytuje też akcje Manufaktury.
Firma chce przejąć portfel ponad 5 tys. mieszkań w trzech niemieckich miastach. Planuje podnieść ich wartość, część może sprzedać.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
U zbiegu ul. Księcia Janusza i Newelskiej na warszawskiej Woli Kompania Domowa wybuduje 28 mieszkań i dziewięć lokali usługowych.
Inwestycje mieszkaniowe samorządów i towarzystw budownictwa społecznego to w Polsce zupełny margines. Potwierdzeniem są dane GUS.
Działkę o powierzchni niemal 30 tys. mkw. w Toruniu kupiła Grupa RWS. Powstanie tam regionalny park handlowy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas