Aktualizacja: 21.11.2024 10:33 Publikacja: 10.03.2022 20:28
Oferty mieszkań na wynajem znikają z godziny na godzinę
Foto: voronaman/shutterstock
Polską granicę przekroczyło już ponad 1,3 mln uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. A może to być dopiero początek fali migracji. Na razie ostateczną skalę trudno oszacować, ale słychać, że schronienia w Polsce może szukać nawet 2,5 mln Ukraińców. Jednak ta liczba może być dużo większa.
– Dla większości najważniejszą rzeczą stanie się znalezienie dachu nad głową – podkreśla Eliza Rudnicka-Wąsińska, dyrektor oddziału agencji Freedom Nieruchomości Magdalenka. – Schronienie u polskich rodzin czy w hostelach znajdzie niewielka procentowo grupa. Większość z nich szuka mieszkań do wynajmu lub do kupienia. Z zakupem lokali mieszkalnych nie ma większego problemu. Nie jest wymagane, tak jak w przypadku domów i działek, specjalne zezwolenie – tłumaczy ekspertka Freedom Nieruchomości. Część obywateli Ukrainy ma gotówkę.
Mieszkania błyskawicznie znikają z oferty. Część właścicieli oferuje nieruchomości za darmo. Uchodźcy szukają często lokali na krótko. Czy nasz rynek jest wystarczająco pojemny?
Dynamika zwyżek cen nieruchomości w Polsce jest dużo mniejsza niż w Niemczech, w Czechach czy na Węgrzech. Wpływ na nasz rynek będzie miał rozwój najmu instytucjonalnego. Może się zmniejszyć podaż mieszkań na sprzedaż.
Aby przyjąć kogoś do siebie grzecznościowo, nie ma prawnego obowiązku spisania jakiejkolwiek umowy, ale warto to zrobić – powiedziała w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Anna Niecikowska, prawniczka specjalizująca się w rynku nieruchomości.
Klienci przeglądają oferty, ale wstrzymują się z decyzjami. Inwestycje idą według planu, ale koszty będą rosły – tak firmy na gorąco relacjonują stan rynku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ukraińcy to filar polskiego rynku budowlanego, ale wielu wraca do domu walczyć lub sprowadzić rodziny. Wojna to także perspektywa wzrostu cen surowców. Branża liczy się ze spowolnieniem, ale dziś na pierwszym planie jest solidarność.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Oferta katowickiego osiedla firmy Atal powiększyła się o 290 mieszkań. To kolejna odsłona inwestycji, która wystartowała dziesięć lat temu.
Budynek mieszkalny firmy Trust Investment w centrum Częstochowy ma już pozwolenie na użytkowanie. Firma rozpoczęła budowę kolejnego osiedla w tym mieście.
Podobnie jak w III kwartale deweloper nie widzi spadku popytu na swoje mieszkania. Rynek nie pozwolił na skokowy wzrost, ale na stabilny wynik.
Deweloper lubi kusić promocjami, ale zazwyczaj dotyczy to pewnej puli mieszkań. Teraz dużą obniżką objęta jest cała oferta.
Wierzytelność na kwotę 180 tys. zł ma być powodem do ogłoszenia upadłości Mennica Legacy Tower, rentownego wieżowca wartego miliony złotych. Jeśli tak się stanie, szanse na odzyskanie pieniędzy przez obligatariuszy będą praktycznie żadne.
Nie kończą się niejasności wokół planów Ministerstwa Sportu i Turystyki wprowadzenia opłaty turystycznej. Minister Sławomir Nitras raz rozwija wizję, jak opłata ma działać, innym razem odcina się od niej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas