Jak bezpiecznie udostępnić lokum uchodźcom

Aby przyjąć kogoś do siebie grzecznościowo, nie ma prawnego obowiązku spisania jakiejkolwiek umowy, ale warto to zrobić – powiedziała w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Anna Niecikowska, prawniczka specjalizująca się w rynku nieruchomości.

Publikacja: 10.03.2022 20:16

Jak bezpiecznie udostępnić lokum uchodźcom

Foto: mat. pras.

Wielu uchodźców z Ukrainy znajduje schronienie w domach Polaków. Powstaje pytanie, jak ten altruizm pogodzić z kwestiami formalnoprawnymi. Czy to jest w ogóle potrzebne, jakie są dostępne opcje?

Żeby przyjąć kogoś do siebie grzecznościowo, nie ma prawnego obowiązku spisania umowy. Jeśli ktoś zostaje z nami w ten sposób na dłużej, można rozważyć ewentualnie zgłoszenie go do wspólnoty mieszkaniowej w kontekście opłat za media czy wywóz śmieci. Mając jednak na uwadze, że w przypadku uchodźców przyjmujemy kogoś, kogo w ogóle nie znamy, i że w przyszłości mogą powstać nieporozumienia co do tego, na jak długo i jakich zasadach to ugoszczenie ma się odbywać, uważam, że warto spisać umowę. Dla bezpieczeństwa obu stron – żeby było od początku jasne, na co strony się umawiają, jakie są warunki udostępnienia nieruchomości.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Rynek nieruchomości
Mieszkaniówka jak tuż po lockdownie. Ukraińcy wyjeżdżają na wojnę
Budownictwo
Budowlanka traci pracowników. Kielnie przekuwane na miecze
Rynek nieruchomości
Szef ukraińskiego Colliers na szańcu
Nieruchomości
Colliers wychodzi z Rosji i Białorusi
Rynek nieruchomości
To jeszcze nie bańka. Ale co dalej
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce