Aktualizacja: 19.02.2025 21:44 Publikacja: 10.03.2022 20:16
Foto: mat. pras.
Wielu uchodźców z Ukrainy znajduje schronienie w domach Polaków. Powstaje pytanie, jak ten altruizm pogodzić z kwestiami formalnoprawnymi. Czy to jest w ogóle potrzebne, jakie są dostępne opcje?
Żeby przyjąć kogoś do siebie grzecznościowo, nie ma prawnego obowiązku spisania umowy. Jeśli ktoś zostaje z nami w ten sposób na dłużej, można rozważyć ewentualnie zgłoszenie go do wspólnoty mieszkaniowej w kontekście opłat za media czy wywóz śmieci. Mając jednak na uwadze, że w przypadku uchodźców przyjmujemy kogoś, kogo w ogóle nie znamy, i że w przyszłości mogą powstać nieporozumienia co do tego, na jak długo i jakich zasadach to ugoszczenie ma się odbywać, uważam, że warto spisać umowę. Dla bezpieczeństwa obu stron – żeby było od początku jasne, na co strony się umawiają, jakie są warunki udostępnienia nieruchomości.
Klienci przeglądają oferty, ale wstrzymują się z decyzjami. Inwestycje idą według planu, ale koszty będą rosły – tak firmy na gorąco relacjonują stan rynku.
Ukraińcy to filar polskiego rynku budowlanego, ale wielu wraca do domu walczyć lub sprowadzić rodziny. Wojna to także perspektywa wzrostu cen surowców. Branża liczy się ze spowolnieniem, ale dziś na pierwszym planie jest solidarność.
Największe firmy doradcze wycofują się z obsługiwania rosyjskiego rynku nieruchomości i tamtejszych inwestorów.
Globalny doradca z rynku nieruchomości nie będzie pracować w państwach wrogich Ukrainie.
Dynamika zwyżek cen nieruchomości w Polsce jest dużo mniejsza niż w Niemczech, w Czechach czy na Węgrzech. Wpływ na nasz rynek będzie miał rozwój najmu instytucjonalnego. Może się zmniejszyć podaż mieszkań na sprzedaż.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
W 2024 r. aż 44 proc. kupujących poszukiwało mieszkania jednocześnie na rynku wtórnym i pierwotnym – wynika z analiz Nieruchomosci-online.pl.
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Rada miejska Barcelony i organizacja non profit Fondació Habitat 3 osiągnęły porozumienie w sprawie odkupienia budynku mieszkalnego Casa Orsola od funduszu Lioness Inversiones. Lokatorzy mogą już spać spokojnie. Tysiące innych w tym mieście muszą nadal walczyć.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas