19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 10.02.2022 19:59 Publikacja: 10.02.2022 21:16
Pas drogowy w przepisach ustawy o drogach publicznych wiąże się wyłącznie z drogą publiczną
Foto: shutterstock
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Lublinie uwzględnił skargę inwestora, któremu odmówiono uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy. Sprawa dotyczyła budowy domu jednorodzinnego i budynku gospodarczego. A spór zaczął się, gdy mężczyzna w listopadzie 2020 r. wystąpił do burmistrza o uzgodnienie projektu decyzji o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji.
Działający z upoważnienia burmistrza kierownik referatu odmówił jednak uzgodnienia. Wyjaśnił, że decyzje o warunkach zabudowy wydaje się po uzgodnieniu z właściwym zarządcą drogi – w odniesieniu do obszarów przyległych do pasa drogowego. Zgodnie zaś z art. 35 ust. 3 ustawy o drogach publicznych zmianę zagospodarowania terenu przyległego do pasa drogowego, m.in. polegającą na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, zarządca drogi uzgadnia w zakresie możliwości włączenia do drogi ruchu drogowego spowodowanego tą zmianą.
Właściciele zabytków, ale także ich współwłaściciele w ramach wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych mogą liczyć na premię podatkową.
Nabycie używanego budynku do generalnej przebudowy, zmiany funkcji i przeznaczenia, a następnie jego sprzedaż w postaci nowych mieszkań to przykład kreowania nowej wartości.
Ramka elektronicznego wyświetlacza widoczna dla użytkownika drogi jest częścią składową nośnika reklamowego jako jego element konstrukcyjny. Dlatego jej powierzchnię należy uwzględnić przy wyliczeniu kary za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.
Przepis ustawy o podatku od spadków i darowizn, który „przedłuża" czas na zgłoszenie konieczne do pełnego zwolnienia podatkowego, dotyczy osób, które dowiedziały się o nabyciu po terminie podstawowym. Tylko wtedy 6-miesięczny termin na zgłoszenie biegnie od nowa.
Poza wyjątkowymi i szczególnymi wypadkami nie można dopuścić do powstania społecznego przekonania, że naruszenie prawa budowlanego nie pociąga za sobą negatywnych skutków finansowych.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Decyzje o warunkach zabudowy będą ważne bezterminowo, jeśli uprawomocnią się przed 1 stycznia 2026 roku.
W przypadku dostawy nieruchomości w pierwszej kolejności należy ustalić, czy może ona być objęta zwolnieniem od VAT, a dopiero gdy do dostawy nieruchomości nie znajdzie zastosowanie zwolnienie zastosować właściwą stawkę podatku.
W przypadku dostawy lokalu razem z wyposażeniem może dojść do sytuacji, w której sprzedający będzie musiał rozpoznać kilka odrębnych transakcji i zastosować do nich różne stawki VAT.
Sprzedaż lokali w ostatnich miesiącach nie powala, ale jest solidna – biorąc pod uwagę koszt kredytów i brak programów wsparcia popytu.
Uchwalenie bądź zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają bezpośrednie przełożenie na wzrost albo obniżenie wartości nieruchomości. Mogą także powodować ograniczenia w korzystaniu z niej w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem. Kiedy właściciel ma prawo do odszkodowania z tytułu szkody planistycznej?
Miejsce we wspólnym garażu czy komórka lokatorska, w dzisiejszych czasach nie są żadnym luksusem. A jeśli do tego są prawnie związane z mieszkaniem, to fiskus nie ma żadnych podstaw, żeby kwestionować czy odbierać od nich ulgę mieszkaniową w PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas