19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 06.01.2022 18:42 Publikacja: 06.01.2022 20:31
Dokonujący zajęcia pasa drogowego pod nośnik reklamy bez zezwolenia – zwłaszcza profesjonalna firma z branży reklamowej – powinien liczyć się konsekwencjami i być przygotowany na karę
Foto: shutterstock
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną spółki, która została ukarana za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.
Jej kłopoty zaczęły się w lutym 2019 r., gdy podczas kontroli pasa drogowego jednej z głównych arterii Warszawy pracownicy Zarządu Dróg Miejskich stwierdzili zajęcie go przez reklamy przymocowane do elewacji jednej z posesji. Kontrolerzy sporządzili dokumentację fotograficzną i protokół, w którym zapisano wynik pomiaru powierzchni reklam.
Przepis ustawy o podatku od spadków i darowizn, który „przedłuża" czas na zgłoszenie konieczne do pełnego zwolnienia podatkowego, dotyczy osób, które dowiedziały się o nabyciu po terminie podstawowym. Tylko wtedy 6-miesięczny termin na zgłoszenie biegnie od nowa.
Samo przystąpienie do licytacji komorniczej pod koniec terminu na skorzystanie z ulg na własne cele mieszkaniowe nie gwarantuje prawa do zwolnienia w PIT. Pieniądze muszą zostać faktycznie wydane w terminie.
Podjęcie działalności klubu nocnego, nawet jeśli poprzednio była tam gastronomia, skutkuje zmianą sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymagającą zgłoszenia.
Poza wyjątkowymi i szczególnymi wypadkami nie można dopuścić do powstania społecznego przekonania, że naruszenie prawa budowlanego nie pociąga za sobą negatywnych skutków finansowych.
Sam fakt określania jednostek pływających używanych do celów mieszkalnych – tzw. houseboatów – jako „domków" nie przesądza o kwalifikowaniu ich tak samo jak kiosków, budek czy domków campingowych.
Deweloper rozpoczął budowę kolejnej hali magazynowej w kompleksie logistycznym Wrocław Campus 2. Do czerwca powstanie niemal 30 tys. mkw. powierzchni.
Rosną oczekiwania klientów, którzy głosują kartami płatniczymi, piszą i czytają opinie w sieci. Z 50 naszych obiektów tylko kilka jest nierentownych, ale i na nie mamy pomysły – mówi Rafał Kincer, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.
Obiekt spółki PKB Inwest Budowa powstanie przy ul. Jana III Sobieskiego w Szprotawie. Zaoferuje 6,5 tys. mkw. powierzchni najmu.
Firmy szukają umeblowanych biur z dobrymi adresami, blisko stacji metra lub przystanków komunikacji miejskiej. W cenie są także elastyczne powierzchnie. W tym roku wynajem siedziby do pracy może być droższy.
Po latach dynamicznego wzrostu rynek magazynowy w Polsce się ustabilizował. Spowolnienie gospodarcze zniechęca deweloperów do budowania bez uprzedniego pozyskania najemców.
Wartość transakcji w nieruchomości komercyjne nad Wisłą urosła skokowo po kryzysie. Eksperci oczekują kontynuacji.
Polski rynek PRS rośnie najszybciej w regionie dzięki determinacji garstki pionierów – i na razie tak pozostanie.
Obniżki stóp w strefie euro zachęcają inwestorów do powrotu do kupowania nieruchomości komercyjnych. W 2024 r. wartość transakcji w Polsce powinna być dwa razy większa niż w kryzysowym 2023 r. Kolejny rok ma przynieść kontynuację trendu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas