19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 23.12.2021 19:22 Publikacja: 23.12.2021 20:59
Termin na zgłoszenie niezbędne do ulgi jest nieprzywracalny
Foto: shutterstock
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatniczki, która spierała się z fiskusem o nielimitowane zwolnienie z podatku od spadków i darowizn przewidzianego dla najbliższej rodziny.
Sprawa dotyczyła darowizny w formie przelewu bezpośrednio na rachunek dewelopera. Przelew został zrealizowany w czerwcu 2019 r. Podatniczka zgłoszenie na ponad 500 tys. zł darowizn od rodziców, w tym od ojca, konieczne do skorzystania z nielimitowanego zwolnienia podatkowego w tzw. zerowej grupie, złożyła dopiero w styczniu 2020 r. Tłumaczyła, że wpłaty były dokonywane na rachunek dewelopera, wobec czego nie mogła swobodnie tymi środkami dysponować. Dowiedziała się o nich dopiero w grudniu 2019 r., kiedy został sporządzony akt notarialny przeniesienia własności mieszkania. Dlatego w zgłoszeniu jako datę nabycia i powstania obowiązku podatkowego wskazała grudzień 2019 r.
Samo przystąpienie do licytacji komorniczej pod koniec terminu na skorzystanie z ulg na własne cele mieszkaniowe nie gwarantuje prawa do zwolnienia w PIT. Pieniądze muszą zostać faktycznie wydane w terminie.
Podjęcie działalności klubu nocnego, nawet jeśli poprzednio była tam gastronomia, skutkuje zmianą sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymagającą zgłoszenia.
Sam fakt określania jednostek pływających używanych do celów mieszkalnych – tzw. houseboatów – jako „domków" nie przesądza o kwalifikowaniu ich tak samo jak kiosków, budek czy domków campingowych.
W świetle najnowszej uchwały w sprawie daniny lokalnej niektóre firmy mogą zyskać podatkowo, ale część może stracić.
Nałożenie tzw. opłaty adiacenckiej jest możliwe, gdy doszło do wykonania robót budowlanych mających na celu budowę obiektu o charakterze drogi od podstaw, jak i w przypadku istotnego ulepszenia parametrów już istniejącej.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Decyzje o warunkach zabudowy będą ważne bezterminowo, jeśli uprawomocnią się przed 1 stycznia 2026 roku.
W przypadku dostawy nieruchomości w pierwszej kolejności należy ustalić, czy może ona być objęta zwolnieniem od VAT, a dopiero gdy do dostawy nieruchomości nie znajdzie zastosowanie zwolnienie zastosować właściwą stawkę podatku.
W przypadku dostawy lokalu razem z wyposażeniem może dojść do sytuacji, w której sprzedający będzie musiał rozpoznać kilka odrębnych transakcji i zastosować do nich różne stawki VAT.
Sprzedaż lokali w ostatnich miesiącach nie powala, ale jest solidna – biorąc pod uwagę koszt kredytów i brak programów wsparcia popytu.
Uchwalenie bądź zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają bezpośrednie przełożenie na wzrost albo obniżenie wartości nieruchomości. Mogą także powodować ograniczenia w korzystaniu z niej w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem. Kiedy właściciel ma prawo do odszkodowania z tytułu szkody planistycznej?
Miejsce we wspólnym garażu czy komórka lokatorska, w dzisiejszych czasach nie są żadnym luksusem. A jeśli do tego są prawnie związane z mieszkaniem, to fiskus nie ma żadnych podstaw, żeby kwestionować czy odbierać od nich ulgę mieszkaniową w PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas