Podatkowe zmiany wprowadzone od nowego roku w ramach Polskiego Ładu zdążyły już wywołać sporo zamieszania i kontrowersji. Ale są wśród nich i takie, które są korzystne dla podatników.
Do tej grupy można zaliczyć nowy, specjalny bonus podatkowy dla inwestycji w zabytkowe nieruchomości, czyli tzw. ulga na zabytki. Co istotne, będą mogli z niej skorzysta nie tylko indywidualni posiadacze np. zabytkowego pałacyku, ale także właściciele mieszkań w zabytkowych kamienicach.
Dla kogo ta premia
Nowa ulga podatkowa w założeniu ma promować i zachęcać do inwestowania w zabytkowe nieruchomości. Została uregulowana w art. 26hb ustawy o PIT. Z preferencji będą mogli skorzystać nie tylko podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, ale także przedsiębiorcy na liniowym PIT oraz osoby rozliczające się ryczałem od przychodów ewidencjonowanych.
Bardzo istotne jest jednak to, że ustawa o PIT daje prawo do ulgi na zabytki nie tylko indywidualnym właścicielom zabytkowych nieruchomości, ale także ich współwłaścicielom, czyli osobom, które są członkami wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych i mają mieszkania w zabytkowych kamienicach.