Aktualizacja: 03.02.2022 20:03 Publikacja: 03.02.2022 21:31
Zabytki z premią w PIT to nie tylko dzieła architektury czy budownictwa, ale take obiekty techniki, jak zakłady przemysłowe, np. huty
Foto: shutterstock
Podatkowe zmiany wprowadzone od nowego roku w ramach Polskiego Ładu zdążyły już wywołać sporo zamieszania i kontrowersji. Ale są wśród nich i takie, które są korzystne dla podatników.
Do tej grupy można zaliczyć nowy, specjalny bonus podatkowy dla inwestycji w zabytkowe nieruchomości, czyli tzw. ulga na zabytki. Co istotne, będą mogli z niej skorzysta nie tylko indywidualni posiadacze np. zabytkowego pałacyku, ale także właściciele mieszkań w zabytkowych kamienicach.
Nabycie używanego budynku do generalnej przebudowy, zmiany funkcji i przeznaczenia, a następnie jego sprzedaż w postaci nowych mieszkań to przykład kreowania nowej wartości.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Ramka elektronicznego wyświetlacza widoczna dla użytkownika drogi jest częścią składową nośnika reklamowego jako jego element konstrukcyjny. Dlatego jej powierzchnię należy uwzględnić przy wyliczeniu kary za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.
Przepis ustawy o podatku od spadków i darowizn, który „przedłuża" czas na zgłoszenie konieczne do pełnego zwolnienia podatkowego, dotyczy osób, które dowiedziały się o nabyciu po terminie podstawowym. Tylko wtedy 6-miesięczny termin na zgłoszenie biegnie od nowa.
Samo przystąpienie do licytacji komorniczej pod koniec terminu na skorzystanie z ulg na własne cele mieszkaniowe nie gwarantuje prawa do zwolnienia w PIT. Pieniądze muszą zostać faktycznie wydane w terminie.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
W świetle najnowszej uchwały w sprawie daniny lokalnej niektóre firmy mogą zyskać podatkowo, ale część może stracić.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
W przypadku sprzedaży egzekucyjnej w miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości tego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej służebnością nieruchomości.
To, że darczyńca przeleje pieniądze z darowizny nie na konto obdarowanego, ale jego wierzyciela np. w związku ze sprzedażą mieszkania nie przekreśla prawa do pełnego zwolnienia podatkowego.
Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości i sprzedawca zwróci kwotę nabywcy otrzymaną od niego na poczet sprzedaży, to powinien wystawić fakturę korygującą i obniżyć podstawę opodatkowania VAT.
Nie każda zgoda dla kupującego na uzyskanie zezwoleń i decyzji udzielona w umowie przedwstępnej spowoduje, że sprzedaż prywatnej działki będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Bankructwo dewelopera nie przesądza o braku możliwości wykonania umów deweloperskich i uzyskania własności nieruchomości przez nabywców. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki.
Na skutek uchwalenia planu ogólnego wartość nieruchomości może wzrosnąć. Wówczas gmina ustala opłatę planistyczną. W jaki sposób ustalana jest wysokość tej opłaty? Kto i w jakich przypadkach będzie zobowiązany do jej uiszczenia?
Sprzedawca domu lub mieszkania musi podzielić się dochodem z fiskusem. Podatku nie będzie, jeśli wyda pieniądze z transakcji na spłatę kredytu. Ale tylko swojego – wynika z interpretacji.
Wydatki m.in. na podjazd czy ogrodzenie działki z domem są objęte ulgą mieszkaniową w PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas