Polak nie spieszy się na swoje

Praca niespecjalnie ułatwia młodym ludziom szybką wyprowadzkę od rodziców.

Publikacja: 07.04.2021 15:18

O samodzielności mieszkaniowej młodych Polaków mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Samodzielność mieszkaniowa powinna zależeć od tego, czy młodzi ludzie pracują. Dane Eurostatu pokazują jednak, że praca nie ułatwia szybkiej wyprowadzki od rodziców. Statystyki nie wyglądają dobrze. Polska pod względem samodzielności mieszkaniowej młodych osób już od lat znajduje się pod koniec stawki krajów UE.

Postanowiliśmy nieco dokładniej przyjrzeć się danym Eurostatu i sprawdzić, jak praca na pełen etat zmienia poziom samodzielności mieszkaniowej młodych rodaków. Wyniki analizy nie są optymistyczne.

Z danych wynika, że w 2019 roku 49,5 proc. Polaków w wieku 18 – 34 lata, którzy pracują w na pełny etat, mieszkało z rodzicami. W 2011 r. było to 44,6 proc. W 2013 – 42,3 proc., w 2014 r. – 45 proc. W 2017 r. było to 50,5 proc.

Wzrost wskaźnika z lat 2014 - 2017 jest dobrze widoczny, a spadek odnotowany w 2018 r. nie zmienił sytuacji. Nie mamy jeszcze danych z 2020 roku, ale można przypuszczać, że nie będą one szczególnie dobre z powodu pandemii i kryzysu. Zaprezentowane wcześniej wyniki warto porównać z udziałem wszystkich niesamodzielnych mieszkaniowo młodych Polaków (niezależnie od zatrudnienia). W 2019 r. to 58,9 proc.

Analizowane informacje Eurostatu wskazują, że praca na pełen etat zapewnia młodym Polakom nieco większą samodzielność mieszkaniową. Ta różnica zmalała jednak w ostatnim czasie.

Nieruchomości
Segment luksusowych nieruchomości w Waszyngtonie. Efekt Trumpa
Nieruchomości
Rynek pośrednictwa trzeba uregulować. Będzie rejestr?
Nieruchomości
Mieszkania, akademiki, lokale PRS. Grupo Lar Polska na nowych rynkach
Nieruchomości
Jeszcze więcej mieszkań z drugiej ręki. Co z cenami?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nieruchomości
Więcej drogich mieszkań w Warszawie. Jak jest w innych miastach?