Czy za ogródek działkowy płaci się podatek od nieruchomości?

Publikacja: 18.06.2009 15:16

Czy za ogródek działkowy płaci się podatek od nieruchomości?

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[i][b]Czy płaci się podatek od nieruchomości od Rodzinnych Ogródków Działkowych? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?[/b][/i]

[i]- J.[/i]

Rodzinne ogrody działkowe są specyficznymi nieruchomościami, gdyż w ich przypadku nie ma zastosowania zasada [i]superficies solo cedit[/i], czyli "to, co znajduje się na gruncie, jest własnością właściciela gruntu". Rodzi to skutki w zakresie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Grunty zajęte przez rodzinne ogrody działkowe są własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Ich użytkownikiem lub użytkownikiem wieczystym jako całości jest Polski Związek Działkowców (może też być ich właścicielem). Z kolei poszczególne działki PZD przekazuje w użytkowanie swoim członkom. Zgodnie z art. 15 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179035]ustawy z 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. Nr 169, poz. 1419, z późn. zm.)[/link], urządzenia, budynki i budowle rodzinnego ogrodu działkowego przeznaczone do wspólnego korzystania przez użytkujących działki i służące do zapewnienia funkcjonowania ogrodu stanowią własność Polskiego Związku Działkowców. Mogą to być np. ogrodzenia, budynki administracyjne itp. Natomiast nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na konkretnej działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych jej użytkownika, stanowią jego własność.

Zasadniczo użytkowanie i użytkowanie wieczyste gruntu na terenie rodzinnych ogrodów działkowych podlega podatkowi rolnemu, lecz jednocześnie na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71420]ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431, z późn. zm.)[/link] Polski Związek Działkowców jest zwolniony z tego podatku. PZD nie płaci również podatku od nieruchomości, gdyż zwalnia go z tego obowiązku art. 7 ust. 2 pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182297]ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych[/link] (Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) Zwolnienie to dotyczy jednak tylko tych części nieruchomości, którymi włada PZD, a więc gruntu oraz obiektów przeznaczonych do wspólnego korzystania przez działkowców.

Natomiast budynki wzniesione samodzielnie przez działkowców mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości tylko wtedy, gdy nie przekraczają norm powierzchni ustalonych w przepisach Prawa budowlanego dla altan i obiektów gospodarczych i nie są zajęte na działalność gospodarczą. Tak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Normy powierzchniowe dla altan i obiektów gospodarczych w rodzinnych ogrodach działkowych znajdziemy w art. 29 ust. 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171466]Prawa budowlanego[/link]. Przepis ten zwalnia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę stawianie altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.

Jeśli zatem użytkownik ogródka wybudował w nim budynek, którego powierzchnia zabudowy jest większa niż 25 m2 (w mieście) lub 35 m2 (poza miastem), to jako właściciel budynku będzie zobowiązany zapłacić podatek od nieruchomości. To może być spore obciążenie, gdyż budynek na działce zostanie prawdopodobnie zakwalifikowany jako niemieszkalny i objęty najwyższą stawką podatku od budynków (w 2009 r. to 6,64 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej).

Warto zauważyć, że przepis zwalniający z podatku od nieruchomości budynki usytuowane na terenie rodzinnych ogrodów działkowych mówi tylko o normie powierzchni zabudowy, nie wspomina zaś o normie wysokości. Oznacza to, że można uniknąć podatku, jeśli budynek będzie stosunkowo wysoki, aby tylko powierzchnia zabudowy nie przekraczała normy. Nie uchroni to jednak przed karami z tytułu naruszenia przepisów budowlanych. Taka samowola naraża działkowca na konieczność rozebrania nielegalnego obiektu albo kosztowne postępowanie legalizacyjne.

[i][b]Czy płaci się podatek od nieruchomości od Rodzinnych Ogródków Działkowych? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?[/b][/i]

[i]- J.[/i]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce