[b]Kilka lat temu, gdy zaciągałem kredyt na mieszkanie, kazano mi podpisać weksle in blanco, których bank miałby użyć, gdy przestanę regulować zobowiązanie. Teraz zamierzam pozostały kredyt spłacić do końca, jedną większą kwotą. Co z wekslami in blanco – powinienem je odzyskać czy bank sam je niszczy? Jakie są procedury? [/b]
[i](nazwisko do wiadomości redakcji)[/i]
[b]Odpowiada Krzysztof Lange - [i]radca prawny, ekspert z dziedziny prawa bankowego oraz wekslowego[/i][/b]
Weksel własny in blanco jest papierem wartościowym powszechnie stosowanym jako instrument zabezpieczenia wierzytelności kredytowych. Samo wystawienie takiego weksla nie skutkuje jeszcze powstaniem zobowiązania wekslowego pojętego jako bezwarunkowe zobowiązanie się wystawcy (kredytobiorcy) do zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz remitenta (banku).
Dla zaistnienia takiego zobowiązania konieczne jest bowiem uzupełnienie weksla o wszelkie niezbędne elementy zobowiązania wekslowego, przede wszystkim o sumę wekslową i datę płatności. Zasady uzupełnienia weksla in blanco strony regulują w tzw. deklaracji wekslowej, z której wynika, kiedy i w jakich okolicznościach bank może weksel wykorzystać. Uprawnienie do uzupełnienia weksla przez bank nigdy nie jest dowolne i ograniczać się może jedynie do wysokości wymagalnych roszczeń wobec kredytobiorcy z tytułu kredytu, którego spłatę weksel zabezpiecza.