Księgi wieczyste: odpis wydrukujemy w domu

Aby otrzymać odpis z księgi wieczystej, nie trzeba iść do sądu. Można go wydrukować na prywatnej drukarce.

Publikacja: 01.07.2014 09:17

Księgi wieczyste: odpis wydrukujemy w domu

Foto: www.sxc.hu

Odpis z księgi wieczystej jest potrzebny m.in. przy sprzedaży nieruchomości, darowiźnie mieszkania czy w banku przy zaciąganiu kredytu. Od dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece, dzięki której szybciej i prościej będzie można go uzyskać. Natomiast nic się nie zmieni w wypadku wpisywania praw lub zakładania nowych ksiąg.

Dwie ścieżki

Od 1 lipca obowiązują dwie główne ścieżki uzyskania odpisu, od zainteresowanego będzie zależało, którą wybierze:

Jak w praktyce postarać się o elektroniczny odpis bez wizyty w sądzie? Przede wszystkim trzeba wejść na stronę: https://ekw.ms.gov.pl/. Na niej pojawią się trzy opcje:

Krok po kroku

Osoba, która chce uzyskać odpis elektroniczny, musi skorzystać z drugiej opcji. Po kliknięciu w zakładkę: składania wniosków o wydanie dokumentu z CIKW, przejdzie na stronę z okienkiem, w którym trzeba wpisać numer księgi oraz poprawnie kod z obrazka. Następnie rozwinie się strona, na której będą do wyboru trzy rodzaje dokumentów, które można uzyskać:

Następnie należy zaznaczyć formę dostarczenia dokumentu:

Po zaznaczeniu rodzaju dokumentu i formy dostarczenia przechodzi się na stronę z listą wniosków, gdzie pojawia się informacja o wniosku wraz wysokością opłaty. Ta zależy od formy dostarczenia dokumentu. Samodzielny wydruk kosztuje:

Następnie przechodzi się na stronę z podsumowaniem wprowadzonych wniosków i tabelą prowizji operatora płatności. Po wybraniu opcji „Akceptuję i płacę" system przekierowuje do elektronicznego systemu płatności.

Opłatę od wniosku będzie można wnieść na podobnej zasadzie, na jakiej płaci się przy zakupach w internecie, czyli np. kartą lub przelewem za pośrednictwem konta internetowego.

Po dokonaniu płatności system poinformuje, że przelew został wykonany, i będzie można przejść na stronę z listą wniosków. Dla każdego wniosku zostanie wygenerowane potwierdzenie jego złożenia. Dla wniosków do samodzielnego wydruku będzie już udostępniony żądany dokument w formacie PDF. Potwierdzenie i dokument można otworzyć i wydrukować.

Uwaga!

Wydrukowany odpis czy wyciąg mają moc dokumentu urzędowego. Oznacza to, że sądy i urzędy muszą je honorować.

Weryfikacja ?odpisu

Wśród trzech opcji, które wyświetlą się po wejściu do systemu EKW, jest weryfikacja autentyczności wydruku. Jest to bardzo ważne.

Każdy odpis lub wyciąg pozyskany drogą elektroniczną będzie posiadał swój własny niepowtarzalny identyfikator. Będzie to kombinacja 36 liczb i liter. Ma to służyć do stwierdzenia autentyczności tego dokumentu, co ma zapobiec jego sfałszowaniu. Dzięki tej opcji można też sprawdzić, czy posiadany odpis jest jeszcze aktualny. W tym celu należy wpisać niepowtarzalny identyfikator danego dokumentu i i wpisać kod z obrazka. Za chwilę na ekranie pojawi się odpowiedź, czy odpis lub wyciąg jest autentyczny (wydany przez CIKW) oraz czy jest jeszcze aktualny.

Uwaga!

Swoją aktualność odpis lub wyciąg będzie tracił po dokonaniu kolejnych wpisów do księgi wieczystej.

Od weryfikacji autentyczności wydruku nie będzie pobierana opłata.

nowelizacja ustawy o księgach wieczystych z 24 maja 2013 r. : DzU z 20 sierpnia, poz. 941 ze zm.

Odpis z księgi wieczystej jest potrzebny m.in. przy sprzedaży nieruchomości, darowiźnie mieszkania czy w banku przy zaciąganiu kredytu. Od dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece, dzięki której szybciej i prościej będzie można go uzyskać. Natomiast nic się nie zmieni w wypadku wpisywania praw lub zakładania nowych ksiąg.

Dwie ścieżki

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce