Sprzedaż mieszkań dołuje, cztery miasta z nadpodażą

W sierpniu sprzedaż w siedmiu głównych aglomeracjach spadła wyraźnie poniżej 3 tys. Deweloperzy wyhamowują z podażą. Ceny stabilne.

Publikacja: 03.09.2024 08:29

W sierpniu sprzedaż mieszkań dalej dołowała, a w czterech miastach można mówić o nadpodaży - wynika

W sierpniu sprzedaż mieszkań dalej dołowała, a w czterech miastach można mówić o nadpodaży - wynika z danych Otodom Analytics.

Foto: Mat. prasowe

Zaledwie 2,8 tys. mieszkań sprzedali deweloperzy w siedmiu największych aglomeracjach w sierpniu – wynika ze wstępnych szacunków Otodom Analytics, które publikujemy jako pierwsi. Ostateczny wynik prawdopodobnie znajdzie się w przedziale 2,6 -2,7 tys. Hamowanie sprzedaży widać od początku 2024 r., w poprzednich trzech miesiącach miesięcznie schodziło 3 tys. lokali. Sierpniowy wynik jest najsłabszy od stycznia 2023 r., czyli ostatniego miesiąca kredytowej zimy i obowiązywania dużego bufora na zmianę stóp przy badaniu zdolności kredytowej (poluzowano go miesiąc później).

Czytaj więcej

Barometr nastrojów na rynku mieszkań. Kupujący dalecy od euforii

W ciągu ośmiu miesięcy br. deweloperzy sprzedali 26,7 tys. mieszkań, o ponad 24 proc. mniej niż rok wcześniej.

Deweloperzy więcej mieszkań wprowadzają niż sprzedają

Sierpień był ósmym miesiącem z rzędu, kiedy deweloperzy wprowadzali do oferty więcej mieszkań niż w tym czasie sprzedali, przy czym kurek z podażą został już wyraźnie przykręcony. W samym sierpniu ruszyła sprzedaż 3,6 tys. lokali, o 18 proc. mniej niż w lipcu i najmniej od sierpnia ub.r.

Czytaj więcej

Wiceminister rozwoju Jacek Tomczak: Programu „Na start” nie odwołuję

W ciągu ośmiu miesięcy firmy wprowadziły do oferty ponad 38 tys. mieszkań, o 56 proc. więcej niż rok wcześniej – niska ubiegłoroczna baza to pokłosie wspomnianej kredytowej zimy: w 2022 r. popyt był mizerny (dołek sprzedaży z sierpnia 2022 r. to 1,97 tys. lokali), więc deweloperzy budowali znacznie mniej. Dopiero w II połowie ub.r. nadganiali z produkcją, bo popyt ruszył dzięki obniżeniu bufora i „Bezpiecznemu kredytowi”. W 2024 r. tendencje się odwróciły: sprzedaż hamowała, a produkcja szła do przodu. W efekcie oferta urosła na koniec sierpnia do 52,4 tys. lokali wobec 38 tys. rok wcześniej.

Cztery miasta z nadpodażą mieszkań

Sytuacja w poszczególnych miastach jest zróżnicowana. W czterech można mówić o nadpodaży, biorąc pod uwagę wskaźnik wyprzedaży (ile czasu zajęłaby sprzedaż całej oferty, gdyby sprzedaż szła w tempie z ostatnich trzech miesięcy, a deweloperzy nie wprowadzali nowych projektów). Wskaźnik mówiący o równowadze popytu i podaży to 4-6 kwartałów i w tym przedziale są Warszawa, Kraków i Trójmiasto. W pozostałych miastach lampki świecą na żółto lub czerwono. We Wrocławiu to 6,9 kw. ale w Katowicach i Poznaniu ponad 8 kw., a w Łodzi aż 8,8 kw. (choć w maju było to nawet 9,6 kw.). 

Na koniec sierpnia w Warszawie do wzięcia było 12,3 tys. lokali, w Łodzi 8,8 tys., we Wrocławiu i Poznaniu po około 7,5 tys., w Krakowie 7,2 tys., w Trójmieście prawie 5,6 tys. lokali, a w Katowicach niecałe 3,6 tys.

Stabilizacja cen mieszkań

Z danych Otodom Analytics wynika, że ceny w sierpniu były stabilne wobec lipca – w Trójmieście i Wrocławiu odnotowano wzrosty rzędu poniżej 1 proc., a w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Łodzi spadki o mniej niż 1 proc. W Katowicach średnie ceny urosły o 1,5 proc.

Rok do roku stawki były o 20 proc. wyższe w Łodzi, a w pozostałych miastach o 11-13 proc.

Nieruchomości mieszkaniowe
Polska 2050 przejmuje inicjatywę w mieszkaniówce. Kolejny projekt ustawy w drodze
Nieruchomości mieszkaniowe
Kredytu zero procent nie będzie. „Szukamy innych rozwiązań”
Nieruchomości mieszkaniowe
Rynek mieszkaniowy czeka na obniżki stóp. To okazja?
Nieruchomości mieszkaniowe
Jest projekt ustawy, która ma uwolnić grunty pod mieszkania. Co proponuje resort rozwoju?
Nieruchomości mieszkaniowe
Huśtawka nastrojów na pierwotnym rynku mieszkaniowym