W sierpniu „urlopowy” spadek sprzedaży mieszkań

Eksperci spodziewają się za to mocniejszego września, ale ostrzegają przed kurczącą się podażą na rynku pierwotnym i wtórnym.

Publikacja: 31.08.2022 11:38

W sierpniu „urlopowy” spadek sprzedaży mieszkań

Foto: Mat. Grupy Mirbud

Według szacunków portalu tabelaofert.pl, w sierpniu w siedmiu największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali prawie 2,6 tys. mieszkań, o 47 proc. mniej rok do roku i 10 proc. mniej niż w lipcu, przy czym dynamiki w poszczególnych miastach są mocno rozstrzelone.

Jak zaznaczają eksperci, wciąż bardzo dobrze sprzedają się lokale gotowe lub z terminem oddania do końca tego roku.

- W sierpniu kupujący wyjechali na wakacje i po lipcowym niewielkim odbiciu sprzedaż mieszkań znów siadła. Należy jednak pamiętać, że w każdym analizowanym przez nas roku dane sierpniowe są zawsze słabsze niż lipcowe, bo sierpień ze względu na układ kalendarza jest miesiącem chętniej wybieranym na urlop, zarówno przez klientów jak i pracowników działów sprzedaży. We wrześniu spodziewamy się już solidnego odbicia - skomentował Robert Chojnacki, założyciel serwisu tabelaofert.pl.

Czytaj więcej

Polacy rzucili się na domy w ciepłych krajach. Deweloperzy zaniepokojeni

Mimo niższej sprzedaży, ceny miesiąc do miesiąca spadły lekko tylko w Poznaniu (o 0,7 proc.), a w pozostałych miastach urosły, najmocniej we Wrocławiu o 2,4 proc. W skali roku wzrosty są przeważnie kilkunastoprocentowe, sięgają od 5 proc. we Wrocławiu po 19,4 proc. w Warszawie.

- Publikowane ceny mieszkań nie uwzględniają powszechnie udzielanych obecnie rabatów oraz czasowych promocji. Z naszych danych wynika, że tam gdzie jest rabat, jest też sprzedaż. Deweloperzy, którzy ich nie udzielają, notują znacznie gorsze rezultaty. Widać jednak niechęć firm do obniżania cen, ponieważ uniemożliwiają im to wysokie koszty finasowania – skomentował Chojnacki.

- Obecnie problemy ze sprzedażą mieszkań deweloperskich w znacznie mniejszym stopniu dotyczą lokali gotowych głównie ze względu na bardzo silny rynek najmu. Zwracam uwagę, że po 1 lipca, czyli po wprowadzeniu nowej ustawy deweloperskiej, która znacznie podniosła koszty prowadzenia inwestycji, obserwujemy masowe wstrzymywanie się deweloperów z uruchamianiem nowej podaży. Jak tak dalej pójdzie, to pod koniec 2023 r. nie będzie ofert mieszkań gotowych na rynku pierwotnym, a ponieważ na rynku wtórym część osób wycofała się z zamiaru sprzedaży i zdecydowała się na wynajem, to możemy mieć problem z dostępnością lokali – powiedziała Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24.

Nieruchomości mieszkaniowe
Polska 2050 przejmuje inicjatywę w mieszkaniówce. Kolejny projekt ustawy w drodze
Nieruchomości mieszkaniowe
Kredytu zero procent nie będzie. „Szukamy innych rozwiązań”
Nieruchomości mieszkaniowe
Rynek mieszkaniowy czeka na obniżki stóp. To okazja?
Nieruchomości mieszkaniowe
Jest projekt ustawy, która ma uwolnić grunty pod mieszkania. Co proponuje resort rozwoju?
Nieruchomości mieszkaniowe
Huśtawka nastrojów na pierwotnym rynku mieszkaniowym