Aktualizacja: 05.07.2018 07:42 Publikacja: 05.07.2018 07:42
Foto: Fotolia.com
Przy okazji nowelizacji ustawy o Internetowym Koncie Pacjenta resort zdrowia chce wprowadzić możliwość elektronicznego potwierdzania zleceń na wyroby medyczne. Dziś pacjent lub jego rodzina muszą poświadczyć zlecenie lekarskie w punkcie ewidencyjnym Narodowego Funduszu Zdrowia. A tych zdaniem pacjentów jest wciąż za mało.
– Są województwa, w których do takiego punktu pacjent musi jechać nawet kilkadziesiąt kilometrów, i to kilkoma środkami transportu – mówi Józef Góralczyk z Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Dodaje, że zlecenie może potwierdzić też osoba, którą pacjent upoważni do tego notarialnie. – Ta biurokracja powoduje, że część niepełnosprawnych traci szansę na nowy wózek. Dotyczy to najczęściej osób samotnych i starszych, które w braku pomocy po prostu się poddają – tłumaczy Góralczyk. Jego zdaniem możliwość elektronicznego potwierdzania zlecenia ułatwiłaby życie wielu osobom.
Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim rozstrzygnął kwestię, która wśród niektórych kierowców i ekspertów wzbudza wątpliwości, a mianowicie, kiedy możemy mówić o pieszym wchodzącym na przejście.
Jeśli Karol Nawrocki będąc szefem IPN, zdecydował się startować w wyborach i zaprzęgnie do kampanii podległą sobie instytucję, będzie działał wbrew prawu.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Prezydent może zawetować ustawę o wolnej Wigilii, jeśli trafi do niego w kształcie uchwalonym w środę przez Sejm - podaje Polskie Radio.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Rząd podwyższa kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami.
Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na podwyżkę wysokości miesięcznej dopłaty do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, finansowanej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Pracodawcy nie mogą ujawnić lekarzom medycyny pracy, co niepokoi ich u podwładnych, zaś rekrutacja kandydatów z niepełnosprawnościami to dla nich pole minowe.
Niepełnosprawny przedsiębiorca, który uzyska prawo do wakacji składkowych za grudzień 2024 r., nie otrzyma za ten miesiąc refundacji składek emerytalnej i rentowej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Posłowie partii Razem wniosą do Sejmu propozycje zmian prawnych, aby osoby z umiarkowaną lub znaczną niepełnosprawnością wyłączyć z wzywania przed komisję kwalifikacyjną.
Pracownicy z niepełnosprawnością ze względu na stan zdrowia mogą liczyć na szereg przywilejów związanych z wykonywaniem pracy zawodowej. Przedsiębiorca, który chce zatrudnić takie osoby, ma jednak obowiązek zapewnienia im odpowiednich warunków.
Wciąż nie znamy konkretów projektu ustawy o asystencji osobistej, która ma zapewnić samodzielność osobom z niepełnosprawnościami. W Sejmie na razie trwają prace nad rozwiązaniami zaproponowanymi przez prezydenta.
Zatrudnianie asystentów osobistych w sposób, w jaki chce robić to rząd, może być trudne ze względów finansowych. My proponujemy ustawę, która realnie zmieni system – podkreśla Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradczyni prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnościami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas