Postanowienia noworoczne ratują życie

Nie poddawaj się! Postanowienia noworoczne mogą ograniczyć ryzyko zachorowań na raka. Praca nad wprowadzeniem w życie prozdrowotnych decyzji z 1 stycznia może zmniejszyć ryzyko choroby aż o jedną trzecią.

Publikacja: 05.01.2018 14:18

Postanowienia noworoczne ratują życie

Foto: AFP

Nowy Rok to doskonały czas na podjęcie decyzji o zmianie stylu życia. Jednak już pierwszy tydzień utrzymania postanowień może okazać się wyzwaniem. Motywacji mogą dostarczyć, opublikowane w tym tygodniu, badania. Wynika z nich, że te trudne do utrzymanie postanowienia mogą zredukować prawdopodobieństwo zachorowania i śmierci w wyniku nowotworu.

Zespół pod kierownictwem profesora Petera Elwooda z Cardiff University w Wielkiej Brytanii przeanalizował badania dotyczące stylu życia i perspektywy zachorowania na nowotwór obejmujące pół miliona pacjentów.

Analiza obejmowała identyfikację zdrowych zachowań, takich jak niepalenie tytoniu, utrzymywanie niskiego BMI, regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i ograniczanie spożycia alkoholu i porównanie ich z ryzykiem zachorowania na raka. Naukowcy ocenili, że jeśli wprowadzimy w życie, a nasza silna wola pozwoli wytrwać w postanowieniu utrzymania tych prozdrowotnych zachowań, to ryzyko zachorowania, a w konsekwencji śmierci w wyniku nowotworu spadnie aż o około jedną trzecią.

 

 

 

Badanie może wydawać się oczywistością. Przecież, gdyby nawyki, o których wspominamy, nie poprawiały naszego stanu zdrowia, nie byłyby zdrowe. W tym przypadku jednak to, co intuicyjnie wydaje nam się dobre, naukowcy przełożyli na twarde liczby, które nie pozostawiają złudzeń.

"Z naszych badań wynika, że każde dodatkowe zdrowe zachowanie wiązało się z redukcją zachorowań na raka o około 8%, niezależnie od skutków innych zachowań.” – mówi profesor Peter Elwood - i dodaje "Zdrowy styl życia może przynieść dodatkowe korzyści oprócz zmniejszenia zachorowalności na raka - nic nie kosztuje, nie ma niepożądanych skutków ubocznych... i jest lepszy niż jakakolwiek pigułka".

Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne