Zhong Zhong i Hua Hua to dwa identyczne makaki. Urodziły się one osiem i sześć tygodni temu. Są pierwszymi sklonowanymi, w pełni rozwiniętymi małpami.
Aktualizacja: 25.01.2018 12:31 Publikacja: 25.01.2018 12:31
4 zdjęcia
ZobaczFoto: AFP
Zhong Zhong i Hua Hua to dwa identyczne makaki. Urodziły się one osiem i sześć tygodni temu. Są pierwszymi sklonowanymi, w pełni rozwiniętymi małpami.
Klony powstały dzięki komórkom płodowym hodowanym w szalce Petriego. Są one identycznymi bliźniakami i dzielą dokładnie to samo DNA z małpą, która je dostarczyła. Oba makaki narodziły się w Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju.
Jak zaznaczał dyrektor Instytutu Neurologii Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju Poo Muming, naukowcy nie myśleli nigdy o klonowaniu ludzi. - Naszym celem jest rozwój wiedzy w dziedzinie badań nad ludzkimi chorobami - powiedział. - Klonowanie małp przyczyni się do rozwoju wiedzy o mózgu - dodał i podkreślił, że eksperyment nie ma związku z klonowaniem ludzi.
Mimo, że wcześniej udało się już sklonować 24 gatunki, w tym owcę, świnię, kota, psa oraz konia, naukowcy twierdzą, że jest to dokonanie zupełnie innej rangi. - Powodem, dla którego przełamaliśmy tę barierę, jest wytwarzanie modeli zwierzęcych przydatnych w medycynie. Nie mamy jednak zamiaru stosować tej metody u ludzi - podkreślił Poo Muming.
Z technicznego punktu widzenia, nie są to pierwsze sklonowane małpy. W roku 1999 naukowcom udało się zduplikować embriony makaka. Efektem tego stały się identyczne bliźnięta. Były to jednak sklonowane embriony, a nie w pełni rozwinięte małpy, jak w tym przypadku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: newsweek.com, TVN24
Przez 1400 godzin naukowcy z Durham University obserwowali stada szympansów karłowatych (bonobo) i szympansów zw...
Sojusze niegdyś uważane za nienaruszalne zaczynają trzeszczeć. Znaleźliśmy się w czasach, gdy pytania takie jak...
Jak wynika z danych dostarczonych przez kalifornijską firmę LeoLabs, zajmującą się śledzeniem kosmosu, tajny ros...
Superwulkan Yellowstone ponownie znalazł się na celowniku geologów. Tym razem precyzyjnie zbadano część podpowie...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wiemy, że w ekonomii po latach tłustych przychodzą lata chude. Po pandemii COVID-19 martwiliśmy się szybko rosną...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas