Istotną rolę w skutecznym leczeniu raka nerki odgrywa koordynacja opieki. Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu nerki powinien trafić do specjalistycznej kliniki zajmującej się nowotworami uroonkologicznymi, gdzie będzie miał określony plan leczenia. Leczenie większości nowotworów nerki zaczyna się od usunięcia guza pierwotnego drogą operacji. Nawet jeśli nowotwór zdążył już dać przerzuty, nefrektomia częściowa lub całkowita jest nadal korzystna, ponieważ wtedy pacjenci lepiej reagują na leczenie. Z tego względu tak ważna jest dobra współpraca urologów i onkologów, do których trafiają chorzy.
W Polsce rak nerki rozpoznawany jest u ok. 4,5 tys. osób rocznie i stanowi obecnie szósty najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn. W tej chwili według szacunków ponad połowa pacjentów z tym rozpoznaniem umiera, w wielu przypadkach przedwcześnie. Może się to zmienić dzięki lepszej dostępności innowacyjnych terapii.
Eksperci podkreślają, że od dekady pojawiają się nowe leki, które istotnie przedłużają życie chorych z rozpoznaniem raka nerkowokomórkowego. Duży postęp i przełom w terapii stanowiło wprowadzenie do praktyki klinicznej nowej generacji leków ukierunkowanych molekularnie. W ciągu ostatnich lat skuteczność innowacyjnych, stosowanych w leczeniu raka nerki leków potwierdzono także podczas największych międzynarodowych konferencji. To ogromna szansa na skuteczne leczenie chorych na raka nerki, u których zawiodły stosowane wcześniej terapie.
Dziś na świecie dzięki nowoczesnemu leczeniu chorzy na ten nowotwór mogą żyć dłużej i lepiej niż w przeszłości.
Chcielibyśmy, aby również polscy pacjenci z rakiem nerki mogli korzystać z możliwości skutecznego i potrzebnego im leczenia.