Szkockie mumie z Epoki Brązu zostały złożone z wielu ciał

Szkockie, prehistoryczne mumie zostały złożone ze szczątków wielu osób — odkryli naukowcy brytyjscy. Mimo, że wyglądały jak jedna osoba, wzbudziły podejrzenia. Naukowcy przeprowadzili testy DNA i okazało się, że kości należą do różnych osób.

Aktualizacja: 23.08.2011 20:10 Publikacja: 23.08.2011 20:07

Mumia

Mumia

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Cztery ciała odkryte zostały w 2001 roku na wyspie Południowy Uist w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych w Szkocji. Początkowo naukowcy myśleli, że wszystkie szczątki należą do członków tej samej rodziny.

W miejscu prehistorycznej osady w Cladh Hallan zespół naukowców z University of Sheffield odkrył ciało trzymiesięcznego dziecka, młodej kobiety, kobiety w wieku ok. 40 lat oraz mężczyzny. Mumie zostały dokładnie ułożone w pozycji embrionalnej, charakterystycznej dla pochówków z Epoki Brązu. Testy przeprowadzili naukowcy z University of Manchester.

Podejrzenia badaczy wzbudziły szczątki kobiety. Płeć zidentyfikowano na podstawie kości miednicy, ale inne części mumii, w tym czaszka są szczątkami mężczyzny. Okazało się także, że pochówek mężczyzny jest też układanką z kości kilku osób.

— To działanie zamierzone — wyjaśnia prof. Parker Pearson z Sheffield University. — Nie wierzę aby te mumie pochowane były wkrótce po śmierci, z pewnością pełniły jakąś rolę w społeczności, tak jak to się dzieje w niektórych społeczeństwach plemiennych w odległych miejscach świata. To zapewne jakiś kult przodków, być może mumie miały pomagać w podejmowaniu ważnych decyzji.

Mumie zostały odkryte w fundamentach okrągłych domów stojących rzędem. Badania radiowęglowe wykazały, że ludzie ci zmarli od 300 do 500 lat wcześniej niż domy zostały zbudowane. Oznacza to, że mumie były trzymane na powierzchni przez potomków zmarłych. Aby szkielety się nie rozpadały część tkanek miękkich musiała być w jakiś sposób zakonserwowana.

Dalsze badania wykazały, że kości były zdemineralizowane, co oznacza, że musiały być przechowywane w środowisku kwaśnym, jak np torfowisko. Stopień zdemineralizowania świadczy o tym, że ciała były przechowywane w torfie przynajmniej przez rok. Prof. Pearson ma nadzieję na dalsze znaleziska tego typu zmumifikowanych zwłok. Na razie zamierza sprawdzić, czy inne znane już nie są przypadkiem zmumifikowane w ten sam sposób.

 

Nauka
Częściowe zaćmienie Słońca już 29 marca. O której godzinie zacząć obserwację?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Rekiny wydają dźwięki. Naukowcy nagrali je po raz pierwszy w historii
Nauka
Dlaczego nie pamiętamy pierwszych lat życia? Najnowsze wyniki badań
Nauka
Przysparzamy problemów ptakom w miastach. Trudno gnieździć się w betonowej dżungli
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Nauka
Ile zarabiają drzewa? Duże pieniądze. Oto, jaka wypłata należy się twojej sośnie
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście