Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis twierdzą, że dzięki nowym, elastycznym implantom oraz postępom optogenetyki, można opracować urządzenia, które wyłączą ból z wybranych miejsc ciała. Na razie są to bardzo wstępne badania, bo pierwsze takie aparaciki, testowane na szczurach, nie odcinają bólu, ale przeciwnie, aktywują go. Naukowcy twierdzą jednak, że wkrótce zmodyfikują implanty, by działały przeciwbólowo.

Urządzenie działa oświetlając komórki nerwowe. Jednak aby światło miało na neurony wpływ, muszą one najpierw zostać poddane modyfikacji genetycznej, dzięki której produkują światłoczułe cząsteczki. Takie lokalne modyfikacje przeprowadza się u zwierząt laboratoryjnych, u ludzi się jeszcze tego nie robi, choć teoretycznie jest to możliwe.

Implant stanowi wdrożenie bardzo szybko rozwijającej się nowej gałęzi nauki i technologii nazywanej optogenetyką. Jest to dziedzina, która budzi dziś wiele emocji i nadziei, naukowcy, którzy położyli pod nią fundament, Karl Deisseroth i Ed Boyden, otrzymali w tym tygodniu nagrody Breakthrough Prize (po 3 mln. dolarów każdy).