Przełom w medycynie? Nanoroboty zabijają raka

Naukowcy stworzyli programowalne nanoroboty, pozwalające zmniejszyć guzy nowotworowe, poprzez odcięcie do nich dopływu krwi. To ogromny postęp w dziedzinie nanomedycyny.

Aktualizacja: 01.03.2018 06:16 Publikacja: 01.03.2018 06:08

Przełom w medycynie? Nanoroboty zabijają raka

Foto: Shutterstock

Naukowcy z Arizona State University (ASU), we współpracy z naukowcami z Narodowego Centrum Nanonauki i Technologii (NCNST), z Chińskiej Akademii Nauk zaprogramowali nanoroboty, aby zmniejszyć guzy poprzez odcięcie do nich dopływu krwi. - Opracowaliśmy pierwszy w pełni autonomiczny, zrobotyzowany system DNA do bardzo precyzyjnej i ukierunkowanej terapii nowotworów” - powiedział Hao Yan, dyrektor Centrum Projektowania Molekularnego i Biomimetyki ASU.

Yan jest ekspertem w dziedzinie DNA origami. Technika ta pozwala na takie wykorzystanie DNA, aby otrzymać dwu lub trójwymiarowe struktury, które mają wiele zastosowań od artystycznych po systemy dostarczania leków. Elementy struktur mogą samoczynnie składać się w różne kształty i rozmiary, a wszystko to w skali tysiąckrotnie mniejszej niż grubość ludzkiego włosa.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany