Owadobójcze ubrania przeciw kleszczom. Naukowcy sprawdzają, czy to działa

Pryskanie odzieży permetryną skutecznie unieszkodliwia kleszcze i chroni przed ich ukąszeniem – wykazały najnowsze badania amerykańskiej agencji kontroli i prewencji chorób CDC.

Aktualizacja: 27.05.2018 11:42 Publikacja: 27.05.2018 00:44

Owadobójcze ubrania przeciw kleszczom. Naukowcy sprawdzają, czy to działa

Foto: AdobeStock

Permetryna jest związkiem organicznym, insektycydem niegroźnym dla człowieka a zabójczym dla owadów. Jest często stosowana w rolnictwie do ochrony roślin przed szkodnikami oraz do zwalczania insektów w magazynach z żywnością i w mieszkaniach. Jej zaletą jest to, że wykazuje nikłą toksyczność w stosunku do ludzi i większości zwierząt.

Permetrynę do nasączania odzieży w celu ochrony przed owadami najpierw zastosowała amerykańska armia. Impregnuje nią mundury, namioty, moskitiery, które mają chronić żołnierzy przed robactwem w czasie misji w tropikalnych lasach równikowych. Coraz częściej jednak ubrania traktowane permetryną wchodzą do powszechnego użytku. W USA są dostępne jako zwykłe produkty zapobiegające ukąszeniom kleszczy, stojące w jednym rzędzie obok odstraszających sprejów na owady. Jest to po prostu odpowiedź rynku na potrzeby konsumentów, którzy coraz bardziej obawiają się boreliozy i innych ciężkich chorób odkleszczowych i chcą się przed nimi skutecznie zabezpieczyć.

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy
Nauka
Ewolucja na oczach naukowców. Niezwykłe wyniki 30-letniego eksperymentu
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Nauka
Kontrowersje wokół zmiany czasu. Co mówią badania naukowe?