Kopalnia soli w Wieliczce jest miejscem wyjątkowym i co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. – To najciekawsza i najpiękniejsza kopalnia w Europie – podkreśliła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin podczas otwarcia Międzynarodowej Konferencji Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka–Bochnia 2018. Konferencja została zorganizowana w ramach rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa".
Pomysły na podziemne muzea i skanseny
Trwające cztery dni wydarzenie było kontynuacją cyklicznych spotkań muzealników, organizowanych przez wielickie Muzeum Żup Krakowskich od kilku lat, ale było szczególne pod wieloma względami. Po raz pierwszy w sposób zorganizowany i kompleksowy zostały sprecyzowane problemy i wyzwania, które dotyczą praktycznie wszystkich historycznych obiektów górniczych. Organizatorzy i uczestnicy spotkania zadali sobie także trud, by spróbować znaleźć rozwiązania potrzebne podziemnym muzeom i stworzyć katalog dobrych praktyk dla nich.
– Hasło naszej konferencji to „Spotkajmy się i wymieńmy doświadczeniami!" – zaznaczył Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich i organizator spotkania. Tym, co odróżniało konferencję od poprzednich spotkań muzealników, był także jej zasięg – tym razem do Wieliczki i Bochni przyjechało prawie 200 specjalistów z 18 krajów (Anglii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Francji, Niemiec, Rosji, Rumunii, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, USA, Węgier i Włoch), a swoje referaty także wygłosili szefowie międzynarodowych instytucji, eksperci z organizacji zajmujących się m.in. ochroną zabytków: UNESCO, TICCIH (Międzynarodowy Komitet Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego), ICOM (Międzynarodowa Rada Muzeów) i ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych).
Dyskutowali także przedstawiciele polskich i zagranicznych uczelni górniczych, szefowie i pracownicy podziemnych muzeów oraz tras górniczych w kopalniach węgla, soli, rtęci, srebra i złota czy żelaza.
Wreszcie – co było bardzo ważne, szczególnie dla wielickiej i bocheńskiej kopalni – konferencja była spotkaniem rocznicowym. Odbyła się w 40. rocznicę wpisania wielickiej kopalni soli na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i w 5. rocznicę rozszerzenia wpisu UNESCO o kopalnię soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce, a także w 650-lecie spisania „Statutu Żup Krakowskich" i 500-lecie powstania „Krótkiego opisu zarządzania i stosunków w żupach wielicko-bocheńskich w 1518 r.".