Wykopaliska w Narbonne w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Aude, prowadzi zespół z Laboratorium Archeologii Społeczeństw Śródziemnomorskich CNRS – Centre National de la Recherche Scientifique. Ich zakończenie planowane jest za cztery lata. Kieruje nimi dr Corinne Sanchez.
Odkrycia dokonano na terenach bagiennych, pod kilkumetrową warstwą osadów. Archeolodzy rozpoczęli prace od wierceń i badań geofizycznych. Ujawniły one obecność pod powierzchnią ziemi dużych struktur. Badacze przypuszczali, że są to obiekty portowe, ponieważ antyczne źródła pisane wymieniają Narbo jako jedną z pierwszych rzymskich kolonii i jeden z największych rzymskich portów morskich. Wykopaliska w pełni to potwierdziły.
[srodtytul]Wielkie składowisko[/srodtytul]
Galia Narbonensis, czyli Galia Narbońska, była prowincją rzymską na terenie Galii, zajmowała obszar dzisiejszej Langwedocji i Prowansji. Prowincja powstała w 121 roku p. n. e. Rzymianie nazywali ją Provincia Nostra – Nasza Prowincja, w skrócie Provincia, stąd współczesna nazwa Prowansja. Jej antyczną stolicą było Narbonne.
W ciągu dwóch tysiącleci linia brzegowa cofnęła się, obecnie pozostałości portu (stanowiska Port-la-Nautique i Castelou) oddalone są od morza o blisko 12 km. Tegoroczne prace ujawniły istnienie w starożytności kanału – dotychczas zlokalizowano odcinek długości 60 m – dochodzącego do rozległego placu magazynowego. Składowano na nim wielkie naczynia, w których przechowywano towary płynne oraz sypkie, takie jak zboże, oliwę, wino. Na placu zachowały się fragmenty takich kilkusetlitrowych glinianych naczyń.