Niewielkie, lecz rozsiane w całym DNA mutacje genetyczne badacze zaobserwowali u połowy chorych, u których w rodzinie schizofrenia nigdy nie występowała. Zmiany te obejmują 40 różnych genów.
Zdaniem naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia to właśnie tego rodzaju błędy w zapisie genetycznym mogą odpowiadać za dużą część przypadków. Na schizofrenię cierpi 0,5 – 1 proc. populacji. To, że jej występowanie jest w pewnym stopniu uwarunkowane genetycznie, badacze już wiedzieli. Ale tylko co dziesiąty pacjent ze schizofrenią miał rodzica cierpiącego na tę samą chorobę. Jak wyjaśnić pozostałe przypadki?
Całkiem nowe mutacje
Odpowiedź przyniosły badania dr Marii Karayiorgou. Jej zdaniem nawet wtedy, gdy schizofrenia nie występowała w rodzinie, nowe mutacje, nieobecne u rodziców, odgrywają ważną rolę.
„To przekonujące wyjaśnienie dużej liczby przypadków tej choroby rejestrowanych niezależnie od czynników środowiskowych" – napisali badacze na łamach „Nature Genetics".
Zespół dr Karayiorgou przeanalizował DNA 225 osób. U części zdiagnozowano wcześniej schizofrenię. Okazało się, że mutacje są rozsiane w całym materiale genetycznym.