Boom na aplikacje mobilne i coraz szersze wykorzystanie smartfonów to globalne trendy technologiczne w nadchodzącym roku według badania ConsumerLab przeprowadzonego przez firmę Ericsson. Polacy wolą jednak używać laptopów. Jako jedyni spośród 37 nacji przebadanych przez Ericssona zadeklarowaliśmy, że wszystkie aktywności związane z komputerami najczęściej wykonujemy korzystając właśnie z tych urządzeń. Co więcej, mają one u nas wciąż wysokie notowania: chęć ich zakupu deklaruje niemal jedna trzecia polskich respondentów.
- Trendy w Polsce są zgodne ze światowymi. Jednak widać wyraźnie, że dominuje tu korzystanie z sieci za pośrednictwem laptopów, stąd też aplikacje, z jakich korzystamy i okoliczności ich użycia nie zawsze są identyczne jak w innych krajach - powiedział Oliver Kanzi - prezes firmy Ericsson w Polsce.
Internetowy gadżet
Wyniki globalne pokazują wyraźnie, że w wielu regionach smartfony stały się głównym urządzeniem służącym do przeglądania Internetu. Tak jest w krajach rozwijających się, jak Indie czy Indonezja, a z kolei w wielu państwach rozwiniętych, jak USA czy Wielka Brytania, smartfony są wykorzystywane jako główne terminale do czatowania i grania.
W Polsce w mijającym roku blisko jedna trzecia wszystkich posiadaczy telefonów komórkowych miała smartfony (nie mówimy o nowych urządzeniach, ale o wszystkich kupionych w ostatnich latach). W 2014 roku ta sytuacja ma się diametralnie zmienić, bo zdaniem ekspertów Ericssona 18 proc. Polaków chce kupić swojego pierwszego smartfona, dzięki czemu odsetek wszystkich posiadaczy tych urządzeń w naszym kraju wzrośnie do 51 proc. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki temu, że na rynku dostępne są urządzenia w coraz niższych cenach.
- Ceny smartfonów rzeczywiście spadają - mówi Marek Kujda, analityk firmy IDC. - W pierwszym kwartale 2013 roku smartfony w cenie do 600 zł brutto stanowiły jedną trzecią wszystkich smartfonów, a rok wcześniej ich udział sięgał zaledwie około 15 proc.