Kolacja dla wroga - książka

Wielki Duce marzył o Italii od morza do morza – Śródziemnego, Adriatyckiego, Czarnego, nie wykluczone, że sięgającej Atlantyku i Bałtyku - pisze Grzegorz Sowula.

Publikacja: 13.04.2014 16:51

Kolacja dla wroga - książka

Foto: materiały prasowe

Zaczął od zajęcia terytoriów najbliższych i, wstyd przyznać, najsłabszych, czyli Etiopii, gdzie o mało nie poniósł haniebnej klęski oraz Albanii, w której też niespecjalnie mu się wiodło. Bo kraj to górzysty, dziki, o niezrozumiałym języku. Jako że Włosi nie zachowywali się zbyt bitnie, toteż do rozlewu krwi nie doszło. Gdy zaś we wrześniu 1943 Włochy skapitulowały wobec aliantów i Duce poszedł w odstawkę, do Albanii wkroczyli Niemcy.

To właśnie jest tłem „Kolacji dla wroga" dziwnie hipnotycznej powieści Ismaila Kadare, najsłynniejszego albańskiego pisarza. Temat wojny na Bałkanach – bynajmniej nie wyłącznie II wojny światowej – zajmuje go od dawna, w swych fabułach sięgał na przykład do czasów okupacji Shiperji przez Imperium Osmańskie. A tu wszakże zawsze chodziło o wolność, niezależność, wyrwanie się spod totalitarnej władzy.

Gdy na ulice Gjirokastra spadają niemieckie ulotki obiecujące pokój, spokój i dobrobyt, mieszkańcy niezbyt im wierzą. Ale żołnierze zachowują się nader poprawnie – do momentu, gdy ich patrol zostaje ostrzelany. Komendant wydaje wtedy rozkaz wzięcia stu zakładników i każe im szykować się na śmierć.

Wyrok odwleka spotkanie z dawnym uniwersyteckim kolegą Niemca, lokalnym lekarzem, który zaprasza komendanta wraz ze sztabem do siebie na kolację. Przy wspominkach, dyskusjach i napitkach lekarz wyprasza wolność dla pojmanych, w tym dla żydowskiego aptekarza.  Od tej chwili doktor Gurameto uważany będzie za bohatera – ale po wojnie nowe władze podadzą wszystko to w wątpliwość. Bo pułkownik Fritz von Schwalbe, jego kolega z Heidelbergu, zginął na froncie miesiące przed zajęciem Albanii przez hitlerowców. Kto zatem wcielił się w jego postać?

Nie wiedzą tego partyjni sekretarze, towarzysze z urzędu bezpieczeństwa ani nawet specjalnie przybyli z bratnią pomocą rosyjscy śledczy. Zagadka pozostaje nierozwiązana, mimo iż padają nazwiska domniemanych oszustów. Do końca nie wiemy, co właściwie wydarzyło się feralnej nocy – rzeczywistość miesza się ze snem, fakty z wyobrażeniami. „W ciemnościach wypełnimy puste miejsca inną tajemnicą. Ich tajemnica, podobnie jak ich prawda, nie jest nam potrzebna. Zastąpimy ją naszą prawdą". I to staje się głównym przesłaniem książki – pytanie, czym jest prawda, jak jest postrzegana indywidualnie, czy jest nam potrzebna.

Mocno to dwuznaczne w przypadku tego autora. Kadare, od lat typowany jako literacki noblista, laureat wielu znaczących nagród, w tym International Booker i Premios Principe de Asturias (równie wysoko notowane co uposażone), ma, według wielu obserwatorów, niezbyt świetlaną przeszłość.

Kadare przedstawia się od lat jako kontestator, przeciwnik despotycznych i dyktatorskich rządów Enwera Hodży, emigrant polityczny (od 1990 mieszka w Paryżu). Nie wspomina jednak o tym, że do wyjazdu z Albanii pełnił funkcję wiceprzewodniczącego politycznej partii, Frontu Demokratycznego i w przemówieniu poświęconym rozwojowi „literatury realizmu socjalistycznego" chwalił jej rozwój mimo nacisków „burżuazyjnych i rewizjonistycznych". Jego krytycy przytaczają wiele mało chwalebnych fragmentów prozy i poezji, zżymając się na to, że świat dał się omamić. Pytanie, które należy jednak zadać, brzmi: czy na ocenę twórczości powinny mieć wpływ polityczne afiliacje i wybory jej kreatorów?...

Grzegorz Sowula

Ismail Kadare

Kolacja dla wroga

tłum. Dorota Horodyska

Literatura
Zmarły Mario Vargas Llosa był piewcą wolności. Putina nazywał krwawym dyktatorem
Literatura
Zmarł laureat Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa
Literatura
Zamek Sarny. Czy zabytek i flagowe miejsce festiwalu Olgi Tokarczuk zaleją Wody Polskie?
Literatura
Konkuruje z Houellebecqiem, nagrodzony za opis klęski Francji z Niemcami
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Literatura
„Kandydat", czyli Jakub Żulczyk pisze o prezydencie