To trafny wybór, bo warto przypomnieć, ze zanim owa powieść została wydana w formie książkowej, publikowana była w odcinkach na łamach „Kuriera Codziennego" począwszy od 29 września 1887 roku, aż do roku 1889. Dzielenie jej na odcinki w czasie Narodowego Czytania będzie podtrzymaniem tradycji. Ci, którzy nie przeczytali tej mozaikowej opowieści z głównym wątkiem nieszczęśliwej miłości Stanisława Wokulskiego do panny Izabeli Łęckiej – na pewno znają film Wojciecha Jerzego Hasa, w którym role te zagrali Beata Tyszkiewicz i Mariusz Dmochowski, jak i serial telewizyjny zrealizowany przez Ryszarda Bera z kreacjami Małgorzaty Braunek i Jerzego Kamasa.
Podstawowym celem Narodowego Czytania jest propagowanie kultury narodowej i zachęcenie Polaków do częstszego sięgania po książki.
Narodowe Czytanie zainauguruje w Warszawie o 11 w Ogrodzie Saskim
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką. Następnie 12-częściowa adaptacja powieści dokonana przez Bronisława Maja zostanie przeczytana przez aktorów m.in.: Annę Dymną, Jadwigę Jankowską-Cieślak, Małgorzatę Foremniak, Magdalenę Różczkę, Jerzego Bończaka, Piotra Głowackiego, Eryka Lubosa, Jana Peszka, Pawła Królikowskiego, Bartłomieja Topę, Jerzego Radziwiłowicza, Wojciecha Zielińskiego.
Siedmiu młodych kompozytorów reprezentujących różne światy muzyczne i udźwiękowi poszczególne fragmenty – muzyką klasyczną, jazzową, alternatywną, a także brzmieniami elektronicznymi. Muzykę na żywo serwować będą: Wojciech Majewski, Wojtek Mazolewski z zespołem, Bajzel, Nikola Kołodziejczyk, zespoły: ZIMOWA, Bobby the Unicorn, Chłopcy kontra Basia.