Aktualizacja: 22.02.2025 15:22 Publikacja: 06.10.2023 03:00
Jon Fosse, czwarty w historii norweski laureat literackiego Nobla
Foto: H kon Mosvold Larsen / NTB / AFP
Norweg Jon Fosse od lat pojawiał się na noblowskiej giełdzie i było niemal pewne, że kiedy Akademia Szwedzka w końcu zapragnie nagrodzić twórcę rodem z teatru, padnie na niego. 11 mln koron nagrody (ok. 4,3 mln zł) otrzymał za „swoje innowacyjne dramaty i prozę, w których udaje mu się wyrazić to, co zdawało się nie do opisania”. Nie bez znaczenia pozostawał też fakt, że już 12 lat nie nagradzano twórców skandynawskich, których w historii nagrody jest całkiem sporo.
Karolina Felberg, autorka biografki „Osiecka. Rodzi się ptak”, wydanej przez Znak, opowiada o bogatych korzeniach rodzinnych poetki oraz wynikających z tego talentach i komplikacjach. Książkę polecają Agata Passent i Magda Umer.
W wieku 53 lat zmarł pisarz i eseista Marcin Wicha. Za swoją książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.
Zapytaliśmy Jakuba Żulczyka, autora „Ślepnąc od świateł” i „Wzgórza psów”, czy wzorem ludzi mediów i sztuki, myśli o kandydowaniu na prezydenta. Pisarz i scenarzysta po raz pierwszy opowiedział o swoich nowych dwóch książkach.
„Król" Twardocha to znakomita powieść, w której pisarz nie zatracił stylu.
„Nadzieja” noblisty J.M. Coetzeego to tom opowiadań z kręgu Elizabeth Costello. „Szklana rzeźnia” współtworzyła spektakl Krzysztofa Warlikowskiego.
Partia Demokratyczna, główna partia opozycyjna z Korei Południowej, nominowała Donalda Trumpa do otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla za jego wysiłki na rzecz pokoju na Półwyspie Koreańskim - informują południowokoreańskie media.
Słoweński europarlamentarzysta Branko Grims poinformował o tym, że nominował Elona Muska, najbogatszego człowieka świata i bliskiego współpracownika Donalda Trumpa, do Pokojowej Nagrody Nobla.
Co teoria gier mówi o perspektywie końca wojny? Porównanie rywalizujących ze sobą algorytmów komputerowych dowodzi, że najlepszą strategią w iteracyjnych grach dwustronnych jest zasada „wet za wet”.
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W najnowszym odcinku „Komisji Kultury” rozmawiam z pisarzem Wojciechem Chmielewskim o twórczości noblisty Jona Fossego. Czy literatura może być doświadczeniem mistycznym? Czy możliwe jest pisanie o sobie bez obnażania się? A może w pełni zrozumieć pisarza da się tylko poprzez znajomość jego biografii? Te i inne pytania postawiłem mojemu rozmówcy, by pomóc słuchaczom zgłębić świat jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy.
W najnowszym odcinku podcastu „Komisja Kultury” Marcin Kube rozmawia z Darią Chibner o tegorocznej Literackiej Nagrodzie Nobla
Jak najważniejsze na świecie nagrody dla naukowców stały się memem, choć sprawa jest superpoważna i kluczowa dla rozwoju badań w wielu dziedzinach.
Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, potocznie nazywanej „ekonomicznym Noblem”. Zostali wyróżniali za badania nad tym, jak instytucje wpływają na losy narodów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas