Wśród gości są m.in. Dan Brown, autor bestsellerowych powieści, w tym „Kodu Leonarda da Vinci”, amerykańska pisarka Siri Hustvedt, Adam Hochschild – członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki, autor książek historycznych, Agata Pleijel szwedzka poetka, dramatopisarka , Eric-Emmanuel Schmitt - francuski powieściopisarz, dramaturg, eseista, laureat Nagrody Goncourtów za zbiór opowiadań „Trucicielka”, Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Michał Witkowski.
Tematem przewodnim 9 edycji jest „Niepokój”. Bezpośrednio hasło to zaczerpnięte został ze zbioru opowiadań Josepha Conrada „Tales of Unrest”, a jednocześnie nawiązuje do współczesnych niepokojów na świecie.
„Chcemy rozmawiać o współczesnych niepokojach na świecie, o niespokojnych ruchach jednostek i zbiorowości, o gwałtownych emocjach, domagających się rozładowania i lękach dotyczących niejasnej przyszłości, która, jak sto lat temu, w czasach Conrada, zaczyna już roztaczać swój czarny cień nad nami” – mówi dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Michał Paweł Markowski.
Podczas finałowych dni festiwalu, trwającego jeszcze do 29 października, na czytelników czeka nadal wiele atrakcji. W piątek m.in. spotkanie i warsztaty z wybitnym francuskim ilustratorem Serge Blochem dyrektorem artystycznym wydawnictwa Bayard Jeunesse, który współpracuje również z „The Washington Post”, „The New York Times”, „The Boston Globe”. A wraz z Frédériciem Boyerem stworzyłt obrazkową wersję Biblii.
W programie jest też spotkanie z Klementyną Suchanow, autorką monumentalnej książki „Gombrowicz. Ja, geniusz”. To pierwsza pełna biografia pisarza, pisana przez lata podróży śladami autora „Ferdydurke”. I wieczór literacki z Éricem-Emmanuelem Schmittem, który poprowadzi Justyna Sobolewska.