XXXII Targi Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie

W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.

Publikacja: 29.11.2024 09:01

Targi Książki Historycznej

Targi Książki Historycznej

Foto: PAP/Albert Zawada

Podczas pierwszego dnia Targów ogłoszono laureatów Nagrody KLIO za wkład autorów i wydawnictw w popularyzację historii. Z 291 zgłoszonych publikacji jury wybrało najlepsze książki historyczne roku w czterech kategoriach.

Nagrody Klio 2024

W kategorii autorskiej nagrodę główną otrzymała Agata Szydłowska za książkę „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u” (Wydawnictwo Czarne). Autorka nie popada w typowe stereotypy – ani utrwalony przez kulturę popularną obraz bylejakości, ani mitologię nowoczesnych przedmiotów, „ikon designu”. Starając się opowiedzieć na pytanie, jak naprawdę urządzano się w PRL-u, błyskotliwie łączy historię społeczną, opowieść o przemianach politycznych i kulturowych z bogactwem materiałów i świadectw.

Kolejne nagrody w tej kategorii odebrali: Kalina Błażejowska za książkę „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych" (Wydawnictwo Czarne), Jan Doktór za książkę „Jakub Frank i jego mesjańska droga” (Żydowski Instytut Historyczny) oraz Piotr Madajczyk za książkę „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina” (Instytut Pileckiego). Wyróżnienie przyznano Michałowi Bilewiczowi za książkę „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości” (Wydawnictwo Mando).

Czytaj więcej

Wielkie zmiany w pismach podlegających ministerstwu kultury

W kategorii monografia naukowa zwyciężyła książka Piotra Oknińskiego „Wehikuły pamięci. Przeszłość i władza w dawnym Krakowie (do końca XVIII w.)” (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego).

W tej kategorii nagrodzono także Sylwię Bykowską za książkę „Między migracją a integracją. Społeczeństwo Gdańska w latach 1945-1960” (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk) oraz Pawła Zająca OMI za książkę „Stanisław Konarski przed Świętym Oficjum (1769-1771)” (Wydawnictwo Naukowe UAM). A wyróżnienie przypadło Tomaszowi Ceranowi za książkę „Zbrodnia pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce” (Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej).

W kategorii varsaviana nagrodę pierwszego stopnia otrzymał Mariusz Klarecki za książkę „Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy w latach 1939-1945”

W kategorii edytorskiej równorzędnymi wyróżnieniami uhonorowano Fundację Ośrodka Karta za edycję książki „Polacy na Wschodzie. Historie mówione” (red. Dominik Czapigo), Instytut Sztuki PAN za książkę "Drewniana architektura uzdrowisk polskich w XIX wieku i na początku XX wieku” Grażyny Ruszczyk; wydawnictwo Kresowe Drogi za „Wołyń. Historia, ludzie, zabytki” Ireneusza Jasiuka i Damiana Jasiuka; wydawnictwo Arkady - za edycję książki „Rijksmuseum w Amsterdamie” Piotra Borusowskiego, Aleksandry Janiszewskiej-Cardone i Antoniego Ziemby oraz wydawnictwo Prószyński i S-ka i Państwowe Muzeum na Majdanku za „Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim” (red. Dariusz Libionka).

W kategorii varsaviana nagrodę pierwszego stopnia otrzymał Mariusz Klarecki za książkę „Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy w latach 1939-1945” (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), a nagrodę drugiego stopnia - Filip Kalinowski za książkę „Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90.” (Wydawnictwo Czarne). Wyróżnienie otrzymał także Żydowski Instytut Historyczny za edycję książki „Encyklopedia getta warszawskiego" (red. Maria Ferenc).

Czytaj więcej

Stanisław Lem i Ursula K. Le Guin. Skazani na szmirę?

Wyróżnienie specjalne przyznano prof. Krzysztofowi Pomianowi za trzytomową edycję książki „Muzeum. Historia światowa” (wydawnictwo słowo/obraz/terytoria).

Jury nagrody pod przewodnictwem prof. Łukasza Niesiołowskiego-Spano obradowało w składzie: red. Marian Turski, prof. dr hab. Maciej Janowski, dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, dr hab. Piotr M. Majewski, prof. dr hab. Beata Możejko i red. Piotr Dobrołęcki. Sekretarzem konkursu jest Zbigniew Czerwiński.

W trakcie 30-letniej historii Nagrody KLIO zgłoszono do niej ponad 4 tys. propozycji wydawniczych, nagrodzono 200 autorów i 160 wydawców.

Zamkowe wydawnictwo Arx Regia

W ubiegłorocznej edycji Targów Książki Historycznej wzięło udział blisko 160 wydawców z Polski, Ukrainy oraz Białorusi. Odbyło się też ponad 150 wydarzeń towarzyszących – spotkań autorskich oraz paneli dyskusyjnych. Program tegorocznej edycji jest równie bogaty. Obok stoisk wydawców książki historycznej, można odwiedzić Salon Książki Muzealnej oraz Salon Niezależnych Wydawców i Autorów Białoruskich. Targi trwają do 1 grudnia, wstęp wolny

Zamek Królewski także uczestniczy w targach, prezentując swoje nowości wydawnicze, ukazujące się nakładem Arx Regia. Wśród prezentowanych na targach pozycji są m.in. książki związane z historią Zamku, sztuką, kulturą dworską, ceremoniałem czy muzealnictwem, jak również publikacje towarzyszące wystawom czasowym, które miały miejsce w królewskich wnętrzach.

Czytaj więcej

Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk dyrektorką Zamku Królewskiego

W piątek 29 listopada w Sali Kinowej odbędzie się spotkanie poświęcone albumowi fotograficznemu „Zamek Królewski w Warszawie” wydanemu z okazji zakończenia obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku. (godz. 15–17)

A w sobotę 30 listopada w godz. 15- 17 na stoisku Zamku czytelnicy mogą spotkać się z dr. Łukaszem Bukowieckim, autorem książki „Nieodbudowany. Spór o Zamek Królewski w Warszawie 1945–1971”.

Literatura
Książki roku 2024 według „Rzeczpospolitej”: Czas hybryd i pięknych kundli
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Literatura
„Boże Narodzenie w Pradze”. Wigilia w świątyniach czeskiej stolicy
Literatura
Stanisław Tym był autorem „Rzeczpospolitej”
Literatura
Reiner Stach: Franz Kafka w kleszczach dwóch wojen
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Literatura
Nowy „Wiedźmin”. Herold chaosu już nadchodzi
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay