Podczas pierwszego dnia Targów ogłoszono laureatów Nagrody KLIO za wkład autorów i wydawnictw w popularyzację historii. Z 291 zgłoszonych publikacji jury wybrało najlepsze książki historyczne roku w czterech kategoriach.
Nagrody Klio 2024
W kategorii autorskiej nagrodę główną otrzymała Agata Szydłowska za książkę „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u” (Wydawnictwo Czarne). Autorka nie popada w typowe stereotypy – ani utrwalony przez kulturę popularną obraz bylejakości, ani mitologię nowoczesnych przedmiotów, „ikon designu”. Starając się opowiedzieć na pytanie, jak naprawdę urządzano się w PRL-u, błyskotliwie łączy historię społeczną, opowieść o przemianach politycznych i kulturowych z bogactwem materiałów i świadectw.
Kolejne nagrody w tej kategorii odebrali: Kalina Błażejowska za książkę „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych" (Wydawnictwo Czarne), Jan Doktór za książkę „Jakub Frank i jego mesjańska droga” (Żydowski Instytut Historyczny) oraz Piotr Madajczyk za książkę „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina” (Instytut Pileckiego). Wyróżnienie przyznano Michałowi Bilewiczowi za książkę „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości” (Wydawnictwo Mando).
Czytaj więcej
Instytut Książki, podległy Ministerstwu Kultury, wybrał w trybie konkursowym, redaktorów naczelnych „Nowych Książek", „Dialogu”, „Twórczości” oraz „Teatru”. Wiemy, kto pokieruje miesięcznikami.
W kategorii monografia naukowa zwyciężyła książka Piotra Oknińskiego „Wehikuły pamięci. Przeszłość i władza w dawnym Krakowie (do końca XVIII w.)” (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego).