Kiedy Polska będzie bogatsza od Niemiec? Autor książki „Kaput”: Kryzys Berlina to szansa

Dla Polski kryzys za Odrą jest tak naprawdę bardziej szansą niż zagrożeniem. W ciągu dwóch dekad może się stać bogatsza od Niemiec. Rozmowa z Wolfgangiem Münchauem, autorem głośnej książki „Kaput: Koniec niemieckiego cudu gospodarczego”

Publikacja: 03.01.2025 09:05

– Przemysł motoryzacyjny od tylu dekad był na fali, że Niemcy nie chcieli wierzyć, iż nadchodzi jego

– Przemysł motoryzacyjny od tylu dekad był na fali, że Niemcy nie chcieli wierzyć, iż nadchodzi jego koniec i trzeba szukać nowych rozwiązań – mówi Wolfgang Münchau. Na zdjęciu: pracownicy VW przed siedzibą koncernu podczas strajku ostrzegawczego przeciwko zwolnieniom w firmie; Wolfsburg, 9 grudnia 2024 r.

Foto: Martin Meissner/Pool via REUTERS

Plus Minus: „Kaput” – tytuł pana książki nie pozostawia złudzeń. Gospodarkę Niemiec czeka upadek.

Tu nie chodzi o gwałtowne załamanie. Raczej długotrwały, głęboki kryzys, na który Niemcy nie są przygotowane. Doprowadzi do dezindustrializacji kraju, czyli utraty największego atutu, jaki miała niemiecka gospodarka. Już teraz młodzi Niemcy nie chcą iść do szkół zawodowych, nie chcą być technikami, inżynierami. Nie chcą studiować chemii, elektrotechniki. Mowa o bardzo wymagających kierunkach, ale po ich ukończeniu pensje są marne w porównaniu z tym, co można zarobić, choćby będąc informatykiem. Słabość przemysłu przekłada się zaś na stan całej gospodarki. Panuje tu stagnacja, która zaczęła się jakieś pięć lat temu. W 2024 r. Niemcy odnotowały zerowy wzrost dochodu narodowego. Podobnie będzie w 2025 r., a w następnym może uda im się wypracować 0,5-proc. wzrost.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu