Dąbrowska: Wybory pod specjalnym nadzorem. Sanitarnym

Po przyjęciu przez Sejm zmian w prawie wyborczym, resort zdrowia przygotował szczegółowy plan, który dotyczy m.in. wyposażenia w środki ochronne komisji wyborczych. Głównie chodzi o bezpieczeństwa członków komisji obwodowych, narażonych na masowy kontakt z głosującymi obywatelami.

Publikacja: 04.06.2020 17:48

Dąbrowska: Wybory pod specjalnym nadzorem. Sanitarnym

Foto: Fotorzepa/ Artur Bartkiewicz

Wybory prezydenckie, jak ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, mają się odbyć 28 czerwca. We wtorek prezydent podpisał ustawę, która dopuszcza głosowanie zarówno korespondencyjne, jak i bezpośrednie.

W fazie ostatnich konsultacji jest – jak się dowiadujemy - projekt rozporządzenia ministerstwa zdrowia  „w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz komisji i szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym".  Projekt rozporządzenia  zakłada jednak przede wszystkim obowiązek wyposażenia członków komisji w „określone środki osobiste”. Jakie? Przede wszystkim te, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić w trakcie pandemii, czyli maseczki (półmaski FFP1) , przyłbice i rękawiczki jednorazowe (w liczbie pozwalającej na ich częsta zmianę) oraz płyny do dezynfekcji. W lokalu ma prawo przebywać 1 osoba na metr kwadratowy, co oznaczać będzie prawdopodobnie długie kolejki przed lokalami wyborczymi. Pomieszczenia, w których odbywać się będzie głosowanie i liczenie głosów mają być regularnie wietrzone, a sprzęty, w które wyposażone będą komisyjne sale, przede wszystkim urny i stoły – często dezynfekowane.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"