Dlaczego mężczyźni umierają na COVID-19 częściej niż kobiety?

We krwi mężczyzn wyższy niż we krwi kobiet jest poziom enzymu wykorzystywanego przez koronawirusa SARS-CoV-2 do infekowania komórek organizmu - wynika z dużego, europejskiego badania, którego rezultaty opublikowano w poniedziałek. Badanie może wyjaśniać dlaczego mężczyźni są bardziej niż kobiety podatni na ostry przebieg COVID-19.

Aktualizacja: 11.05.2020 06:51 Publikacja: 11.05.2020 05:00

Dlaczego mężczyźni umierają na COVID-19 częściej niż kobiety?

Foto: AFP

arb

Chodzi o enzym konwertującego angiotensynę (ACE2), który występuje w sercu, nerkach i innych organach wewnętrznych. W trakcie COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, enzym ten ma odgrywać kluczową rolę w postępach infekcji i docieraniu wirusa do płuc.

Wyniki badania dotyczącego związku między zawartością enzymu ACE2 we krwi a podatnością na COVID-19 opublikowano w magazynie "European Heart Journal". Badacze odkryli m.in. że leki określane mianem inhibitorów konwertazy angiotensyny, stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycowej chorobie nerek i nefropatii nadciśnieniowej oraz cukrzycy i zespołu metabolicznego, nie prowadzą do zwiększenia poziomu enzymu ACE2 we krwi, a więc nie powinny zwiększać ryzyka zachorowania na COVID-19 u osób, które je przyjmują.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Leki i terapie
Liczba aptek w Polsce spada. Sprawie przyjrzy się NIK
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Leki i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Leki i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Leki i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Leki i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność