Rak szyjki macicy skutkiem prostowania włosów? Potwierdzają to badania

Kobiety, które stosowały chemiczne produkty do prostowania włosów, są bardziej narażone na raka macicy, wynika z badań amerykańskiej instytucji NIH (Narodowe Instytuty Zdrowia)

Publikacja: 26.10.2022 18:12

Rak szyjki macicy skutkiem prostowania włosów? Potwierdzają to badania

Foto: Adobe stock

mk

W badaniach prowadzonych przez NIH wzięło udział ponad 33 tysiące Amerykanek w wieku 35-74 lat.  Celem badań było zidentyfikowanie czynników ryzyka raka piersi i innych schorzeń. Obserwacje były prowadzone przez 11 lat i w tym czasie zdiagnozowano wśród uczestniczek 378 przypadków raka macicy (raka trzonu macicy czy raka endometrium).

Z analizy badaczy wynika, że kobiety, które zgłosiły częste (więcej niż cztery razy w ciągu roku) stosowanie produktów do prostowania włosów, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na rozwój raka macicy w porównaniu do kobiet, które nie korzystały z tego typu produktów.

Z badań wynika, że tylko 1,64 proc. kobiet, które nigdy nie używały środków prostujących, zachoruje na raka macicy w wieku 70 lat. Jednak w przypadku częstego użytkowania takich produktów ryzyko to wzrasta do 4,05 proc. - poinformowała dr Alexandra White, główna autorka wspomnianej publikacji. - Ten podwojony wskaźnik jest dość niepokojący. Jest jednak istotne, by umieścić te informacje w odpowiednim kontekście, czyli takim, że rak macicy jest stosunkowo rzadkim rodzajem nowotworu - dodała dr White.

Badaczka przypomina, że nowotwór macicy stanowi ok. 3 proc. wszystkich nowowykrywanych przypadków raka, choć jest najczęstszym rakiem żeńskiego układu rozrodczego. W 2022 r. w USA zdiagnozowano prawie 66 tysiące nowych przypadków tej choroby. W Polsce rocznie zapada na nią 3-5 tysięcy kobiet, a szczyt zachorowań przypada po 70 roku życia.

Przeprowadzone przez NIH badanie ujawniło, że nieco częściej na raka trzonu macicy zapadają kobiety czarnoskóre. Nie ma to jednak, zdaniem naukowców, podłoża ściśle rasowego, ale jest wynikiem tego, że panie o ciemnym kolorze skóry, mające naturalnie kręcone włosy, statystycznie częściej sięgają po produkty do ich prostowania.

W ramach omawianego badania naukowcy nie zbierali informacji o markach ani składnikach produktów do włosów, których używały uczestniczki, jednak podkreślają, że można wyróżnić kilka substancji chemicznych o istotnym znaczeniu dla rozwoju raka macicy. Są to bisfenol A, metale, parabeny i formaldehyd.

Leki i terapie
Unijna gra o bezpieczeństwo lekowe
Leki i terapie
Duża zmiana w prywatnych gabinetach lekarskich. Od dziś recepty także na bezpłatne leki
Leki i terapie
Liczba aptek w Polsce spada. Sprawie przyjrzy się NIK
Leki i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Leki i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce