Aktualizacja: 03.02.2021 06:06 Publikacja: 01.02.2021 19:00
Kanclerz Angela Merkel zapowiadała niedawno, że do końca lata zaszczepieni zostaną wszyscy chętni.
Foto: AFP
Od ponad miesiąca trwają w Niemczech szczepienia przeciw koronawirusowi. W tym czasie dotarło do kraju 3,5 mln dawek i zaszczepionych zostało 2,3 mln obywateli. W takim tempie ostatni mieszkaniec mógłby liczyć na ochronę na początku 2024 r. Te obliczenia stawiają wszystkich na baczność, tym bardziej że kanclerz Angela Merkel zapowiadała niedawno, iż do końca lata zaszczepieni zostaną wszyscy chętni.
– Musi być lepiej – twierdzi minister zdrowia Jens Spahn, zapewniając, że do 22 lutego do Niemiec dotrze 5 mln dawek szczepionek BioNTech/Pfizer, Moderny oraz AstraZeneca. Potem już z górki, szczepionek ma przybywać lawinowo. Zanim to nastąpi, minister nie wyklucza zakupu szczepionek produkcji rosyjskiej czy chińskiej, jeżeli uzyskałyby atest Europejskiej Agencji Leków (EMA). Rosja już się o to stara, oferując 100 mln dawek szczepionki Sputnik V w drugim kwartale. Zapewne do tego nie dojdzie, ale słowa ministra Spahna świadczą o krytycznej sytuacji, w jakiej znalazł się rząd.
Kontrolerzy sprawdzą funkcjonujący system ochrony zdrowia w zakresie farmacji, w tym ewentualne nieprawidłowości dotyczące zmniejszenia liczby aptek i pogorszenia dostępu do leków dla pacjentów. Liczba aptek i punktów aptecznych w Polsce spada.
Analiza danych prawie 2 milionów osób ujawnia nowe informacje na temat skutków przyjmowania leków GLP-1, wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy i otyłości. Oprócz niekwestionowanych zalet, naukowcy wskazują na konkretne ryzyka.
W przeszłości leczenie ograniczało się do czterech cykli chemioterapii i kończyło się, bo następował zgon chorego. Nowoczesne terapie pozwalają leczyć ich o wiele dłużej – mówi prof. Dariusz M. Kowalski, onkolog.
Szeroko pojmowane bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów będzie w centrum naszych działań i we wszystkich debatach na forum UE podczas polskiej prezydencji – mówi Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia.
Po raz pierwszy w historii mamy olbrzymi problem deficytu w budżecie narodowego płatnika. I to nie wynika z niczego innego, jak tylko z rabunkowej gospodarki na NFZ-cie, którą brutalnie wykorzystano do celów politycznych pod koniec poprzedniej kadencji. Niedobór środków w systemie publicznym to sytuacja, która w sposób szczególny uzasadnia funkcjonowanie prywatnych ubezpieczycieli i prywatnego sektora opieki zdrowotnej, gdyż sektor prywatny ułatwia pacjentom dostęp do świadczenia opieki zdrowotnej. Sektor prywatny oferuje także pacjentom gwarancję przewidywalnych terminów oczekiwania na poszczególne konsultacje lekarskie oraz wiele innych korzyści – mówi prezes Zarządu PZU Zdrowie dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.
Amerykańskie sieci handlowe Costco i Trader Joe’s ograniczają liczbę jaj, które klienci mogą kupić za jednym razem, z powodu niedoboru spowodowanego ptasią grypą. „Z powodu ciągłych problemów z dostawą jaj obecnie ograniczamy zakupy do jednego tuzina (czyli 12 sztuk) na klienta dziennie we wszystkich sklepach Trader Joe’s w całym kraju” — powiedział CNN rzecznik sieci sklepów spożywczych.
Europa ma znacznie niższe wskaźniki komercjalizacji badań naukowych niż Stany Zjednoczone czy Azja. Nowe Centrum Biotechnologii i Bioprodukcji może pomóc zredukować ten dystans. Jeśli nie przegra w starciu z biurokracją.
Rząd modyfikuje program PiS „Laptop dla ucznia”. Sprzęt trafi do szkół, a nie na własność ucznia. Pierwszeństwo mają biedniejsze regiony i szkoły gorzej wyposażone – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Biblioteka Narodowa otrzymała egzemplarz polskiego kalendarza na rok 1536 autorstwa profesora Akademii Krakowskiej Michała z Wiślicy. Dar przekazała Krystyna Piórkowska, badaczka zbrodni katyńskiej.
- Premier Donald Tusk kupuje sobie czas, bo pojawiały się takie głosy, że biznes, zniecierpliwiony postawą rządu i z poczuciem pozostawienia w samotności, odrzucony, zaczyna puszczać oko na przykład do Konfederacji – mówił w podcaście „Rzecz w tym” Cezary Szymanek, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i redaktor naczelny „Parkietu”. Szymanek ocenia efekty dzisiejszej konferencji premiera Donalda Tuska i ministra finansów Andrzeja Domańskiego.
Unijnym politykom nie udało się zmusić społeczeństw do przesiadki na elektryki. Teraz przygotowują grunt do nowych regulacji, które na pewno zwiększą koszty transportu.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości wokół budowy tzw. dwóch wież i spółki Srebrna. Chodzi o działania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, związane z pomysłem budowy dwóch wieżowców na warszawskiej Woli.
- W tej chwili sztab wyborczy nie daje mi tego rodzaju zleceń - tak Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytanie czy zamierza czynnie włączyć się w kampanię wyborczą Karola Nawrockiego, kandydata w wyborach prezydenckich popieranego przez PiS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas