Aktualizacja: 21.05.2021 06:22 Publikacja: 20.05.2021 20:10
Blisko 70 proc. Polaków dobrze ocenia sposób organizacji programu szczepień.
Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Szykowane są nowe inicjatywy w ramach ogólnokrajowego programu szczepień przeciwko Covid-19. Bez nich trudne może okazać się zrealizowanie celu, jakim jest osiągnięcie odporności populacyjnej, oraz możliwe są kolejne fale epidemii. Nie dziwi więc przekonanie, że potrzebny jest kolejny wysiłek. „We wtorek przedstawimy kolejne rozwiązania przygotowane w ramach promocji szczepień" – stwierdził w czwartek w mediach społecznościowych szef KPRM i koordynator programu minister Michał Dworczyk.
W piątek odbędzie się spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w trakcie którego zostaną przedstawione nowe pomysły. Bo tak jak przy wielu innych poprzednich fazach programu szczepień, tak i teraz konieczna będzie współpraca z samorządami. Jak już pisała „Rzeczpospolita" w tym tygodniu, samorządowcy deklarują wsparcie. A niektórzy z nich – jak prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej – wychodzą z własnymi inicjatywami dotyczącymi np. obowiązkowych szczepień. Jeszcze inni – jak prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak – deklarują, że nie będą przyjmować osobiście ludzi, którzy nie będą zaszczepieni. Nowe akcje mają być kierowane do kilku różnych grup obywateli. Jak też twierdzą nasi rozmówcy z okolic rządu, kluczowe w najbliższych tygodniach i miesiącach będą „skrajne" grupy wiekowe – tych najstarszych i najmłodszych Polek i Polaków. W tym pierwszym przypadku to seniorzy 80+, zwłaszcza mieszkańcy mniejszych miejscowości, którzy przebywają na terenach o niskim zagęszczeniu zaludnienia. – Tu szczególnie będzie konieczne wsparcie samorządów – przekonuje jeden z naszych rozmówców.
Kontrolerzy sprawdzą funkcjonujący system ochrony zdrowia w zakresie farmacji, w tym ewentualne nieprawidłowości dotyczące zmniejszenia liczby aptek i pogorszenia dostępu do leków dla pacjentów. Liczba aptek i punktów aptecznych w Polsce spada.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Analiza danych prawie 2 milionów osób ujawnia nowe informacje na temat skutków przyjmowania leków GLP-1, wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy i otyłości. Oprócz niekwestionowanych zalet, naukowcy wskazują na konkretne ryzyka.
W przeszłości leczenie ograniczało się do czterech cykli chemioterapii i kończyło się, bo następował zgon chorego. Nowoczesne terapie pozwalają leczyć ich o wiele dłużej – mówi prof. Dariusz M. Kowalski, onkolog.
Szeroko pojmowane bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów będzie w centrum naszych działań i we wszystkich debatach na forum UE podczas polskiej prezydencji – mówi Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia.
Po raz pierwszy w historii mamy olbrzymi problem deficytu w budżecie narodowego płatnika. I to nie wynika z niczego innego, jak tylko z rabunkowej gospodarki na NFZ-cie, którą brutalnie wykorzystano do celów politycznych pod koniec poprzedniej kadencji. Niedobór środków w systemie publicznym to sytuacja, która w sposób szczególny uzasadnia funkcjonowanie prywatnych ubezpieczycieli i prywatnego sektora opieki zdrowotnej, gdyż sektor prywatny ułatwia pacjentom dostęp do świadczenia opieki zdrowotnej. Sektor prywatny oferuje także pacjentom gwarancję przewidywalnych terminów oczekiwania na poszczególne konsultacje lekarskie oraz wiele innych korzyści – mówi prezes Zarządu PZU Zdrowie dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie głośnej afery maseczkowej. Nie ujawni powodów, bo decyzję zaskarżyło do sądu Ministerstwo Zdrowia – ustaliła „Rzeczpospolita”.
W przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczy końcówki zeszłego roku do udanych.
Trudności w dostępie do lekarzy, zbyt wysoki koszt badań poza NFZ, brak potrzeby i poczucie bycia zdrowym to główne powody, które powstrzymują Polaków przed profilaktyką onkologiczną – wynika z najnowszych badań.
Najnowsze wyniki badań pokazały pozytywny związek pomiędzy suplementacją kwasami omega-3 a „wiekiem biologicznym”. Ciekawy rezultat uzyskano m.in. łącząc suplementację omega-3 z witaminą D i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Co odkryto?
Niewłaściwe warunki pracy, choroby cywilizacyjne, starzejące się społeczeństwo to wyzwania, z którymi musi mierzyć się rynek pracy. Dbanie o zdrowie pracowników jest jedną z odpowiedzi na te wyzwania. Władze samorządu województwa lubelskiego ogłosiły nabór wniosków do działania 9.5 „Ochrona środowiska pracy”, programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego.
– Nie możemy zakładać, że każda osoba – zwłaszcza ta, która nie ma dostępu do komputera czy internetu – będzie wiedziała, kiedy i dlaczego powinna poddać się badaniom profilaktycznym – mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.
W 2024 roku odnotowano 1028 incydentów w ochronie zdrowia wobec 405 incydentów w 2023 roku – wynika z danych CSIRT CeZ.
Uruchomienie Europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia ma nastąpić przez zakończeniem obecnej kadencji Komisji Europejskiej. Naczelna Izba Lekarska zapowiada przeprowadzanie kampanii informacyjnej na temat EHDS dla lekarzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas