Nie chodzi już tylko o kiermasz książek na parterze, pracownię Robi Się, gdzie pod opieką animatorów można zostawić dziecko, czy targ zdrowej żywności.
W sobotę odbędzie się „garażowa" wyprzedaż ubrań, a od niedzieli z okazji rocznicy urodzin Fryderyka Chopina budynek wypełni się muzyką.
To dopiero początek zmian. Trzecie piętro budynku zostało przeznaczone na działalność kulturalno-społeczną. Wkrótce ruszy tu centrum kultury, nad którym pracują m.in. Grzegorz Lewandowski z baruStudio i Paulina Czapska na co dzień związana z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę". Wiosną zaplanowano m.in. targi wzornictwa.
Rodzina Jabłkowskich zapewnia, że zależy jej, by budynek żył. Stąd pomysł, by do współpracy zaprosić miejskich aktywistów. Swoje miejsce przy Brackiej znaleźli też młodzi projektanci, którzy organizują tu m.in. cykliczny Grand Bazar.
– Kontynuujemy rodzinną tradycję. Niegdyś, dwa razy do roku, odbywały się słynne na cały kraj pokazy mody – tłumaczy Marta Jabłkowska. Jak dodaje, warsztaty dla dzieci też odwołują się do przedwojennej tradycji firmy. – W domu towarowym działał teatrzyk kukiełkowy na 300 miejsc cieszący się ogromną popularnością wśród małych warszawiaków. Przedstawienia odbywały się nawet dwa razy dziennie – mówi Jabłkowska.