Aktualizacja: 31.03.2016 18:03 Publikacja: 31.03.2016 17:30
Zaha Hadid
Foto: AFP
Hadid zmarła na atak serca w szpitalu w Miami, do którego trafiła w związku z zapaleniem oskrzeli.
Budynki zaprojektowane przez Hadid można zobaczyć na całym świecie. Urodzona w Iraku Hadid była pierwszą kobietą, która dostała nagrodę Pritzkera (2004 r.). Rok później otrzymała nagrodę Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.
Nowa, otwarta dla publiczności od dziś wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
Zakończył się WspółKongres Kultury (7-9 listopada). Nie mógłby się odbyć za rządów Zjednoczonej Prawicy, ale też ujawnił zjawiska, które miały się już nie powtarzać.
- Pytanie, co w kulturze z sąsiadami mamy sobie do zaproponowania, jest bardzo ważne, trzeba na nie odpowiedzieć – mówi Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, w rozmowie o Festiwalu Eufonie, który w ośmiu miastach potrwa do 8 grudnia.
W dniach 7–9 odbędzie się współKongres Kultury, którego tematy wybrano w głosowaniu. Najwięcej głosów otrzymał panel „Jak zapobiegać nadużyciom władzy w instytucjach kultury?”.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Karolina Rozwód oświadcza, że została zmuszona do ustąpienia ze stanowiska dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej bezprawną groźbą.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Polski architekt Piotr Kuczia ma na koncie kolejny sukces. Jego projekt ekologicznego domu w Austrii zwyciężył w międzynarodowym konkursie.
Projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie zdobył nagrodę w konkursie World Architecture Festival Awards. To dzieło warszawskiej pracowni Tremend, która ma koncie więcej międzynarodowych nagród i wyróżnień.
Znamy wyniki konkursu World Architecture Festival Awards 2024. „Architektonicznego Oscara” zdobył projekt z Polski.
W Berlinie powstał nietypowy „zielony” biurowiec – jego dach porastają drzewa, tworząc park dostępny dla mieszkańców miasta. To kolejny tego typu obiekt w Europie. Grüntuch Ernst Architekten
Amerykański architekt, Thomas Phifer, którego pracownia przygotowała projekt warszawskiego MSN-u, miał niesłychanie trudne zadanie. O tym, z czym przyszło mu się zmierzyć, przekonuje się jednak dopiero teraz, gdy gmach został otwarty, a MSN stał się tematem sporu wszystkich ze wszystkimi.
Tytuł najlepszego domu rodzinnego w Polsce zdobył kameralny dom letniskowy nad Bałtykiem. Jego projekt nawiązuje do popularnych w PRL-u domków wakacyjnych typu „Brda”.
Polscy projektanci z pracowni Projekt Praga odnieśli kolejny sukces. Zaprojektowany przez nich Bar „Taproom” w Browarze Tenczynek zdobył międzynarodową nagrodę – zwyciężył w konkursie Pulse Awards 2024, nagradzającym najlepsze projekty z Europy Środkowej.
Długo zapowiadana budowa w końcu ruszyła – monumentalny sześcian o boku 400 metrów, który będzie dominował nad miastem, powstanie niebawem w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas