Złoty Globus dla „Lata z nadzieją” Iranki Sadaf Foroughi

Nagrody dla Anny Kazejak, Tomasza Wińskiego i polskiej koprodukcji „Słowo”

Publikacja: 10.07.2022 08:10

Geoffrey Rush

Geoffrey Rush

Foto: AFP

Jury 56. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach Złotym Globusem uhonorowało „Lato z nadzieją” - opowieść o dojrzewaniu młodego pływaka wyczynowego Omida, który chce wziąć udział w ryzykownych zawodach oceanicznych.

Urodzona w Iranie reżyserka i scenarzystka Sadaf Foroughi, na stałe mieszka w Toronto. Jej pełnometrażowy pierwsza fabuła „Ava” została uznana za najlepszy debiut kanadyjski roku 2017. „Lato z nadzieją” jest kontynuacją tematyki dorastania nastolatków. 

Czeska reżyserka Beata Parkanova zdobyła nagrodę reżyserską za „Słowo”, które jest koprodukcją czesko-słowacko-polską. To oryginalna historia małomiasteczkowego notariusza  jego żony , którzy stawiają czoła naciskom politycznym w czasach represyjnego reżimu komunistycznego i są gotowi zapłacić za to wysoką cenę. Odtwórca głównej roli w tym filmie Martin Finger odebrał też nagrodę aktorską. 

Specjalną nagrodę jury zdobył hiszpański film „Musisz przyjść i zobaczyć” Jonása Trueby – opowieść o wycieczce mieszkańców Madrytu na wieś.

Dwa ważne wyróżnienia przypadły polskim twórcom. Nagrodę Europa Cinemas Label został wyróżniony film „Funking Bornholm” Anny Kazejak – opowieść o małżeńskim kryzysie i  rozliczaniu się z życiem przez czterdziestolatków. O miłości i seksie. O uczuciu, które wypala się wśród codziennych obowiązków, ale też o wyzwalaniu się kobiety, która zdecydowała się poświęcić swoje życie domowi, mężowi, dzieciom, zapominając o własnych potrzebach. Europa Cinamas Label to ważna nagroda, bo jej laureaci mogą liczyć na wsparcie dystrybucji w wielu krajach Starego Kontynentu.

Czytaj więcej

„Ennio”. Jak Morricone ograł Tarantino

Z kolei liczącą się nagrodę Stowarzyszenia Międzynarodowych Krytyków  FIPRESCI dostał film  „Borders of Love” Tomasza Wińskiego, absolwenta praskiej szkoły filmowej FAMU – oryginalne  spojrzenie na związki, seks, miłość, bliskość.

Nagroda publiczności Právo trafiła do czeskiego rockumentu „PSH Neverending Story”, beztroskiej relacji Štěpána FOK Vodrážki o trzech praskich raperach - Orionie, Vladimirze 518 i Mike'u Trafik, którzy jako Peneři strýčka Homeboye  robili furorę przez dziesięciolecia w lokalnych klubach, na imprezach i na nagłówkach tabloidów.

Nowy konkurs Proxima, który rozwinął się z dawnej sekcji Na Wschód od Zachodu uhonorował czeski dokument „Art Talent Show” w reżyserii Adéli Komrzý i Tomáša Bojara - kronikę  rywalizacji w szkołach artystycznych. Filmowcy zobowiązali się do przekazania swojej nagrody w wysokości 15 tys.  na wsparcie najpilniejszych potrzeb ofiar wojny na Ukrainie.

„La Pietà”, hiszpańsko-argentyńskie spojrzenie na życie domowe w piekle w reżyserii Eduardo Casanovy, zdobył nagrodę specjalną jury Proximy, podczas gdy chorwacko-serbska opowieść rodzinna z lat 80. „Wujek” w reżyserii Davida Kapaca i Andriji Mardešića, dostała specjalne wyróżnienie jury.

Nagrodę Jury Ekumenicznego przyznano „Szpitalowi prowincjonalnemu” - bułgarsko-niemieckiej produkcji w reżyserii Iliana Meteva, Ivana Chertova i Zlatiny Tenevy, 

Podczas gali zamknięcia festiwalu artyści często wspierali walczącą Ukrainę. Uhonorowany nagrodą prezydenta festiwalu aktor Benicio Del Toro wyraził uznanie dla szefów Karlowych Warów za wsparcie dla festiwalu w Odessie,. Jak mówił, takie działania „zapewniają, że ukraińska kultura nie padnie ofiarą wojny”. 

Z kolei uhonorowany Złotym Globusem za całokształt twórczości Geoffrey Rush przypomniał swoje wcześniejsze kontakty z festiwalem, gdy prezentował w Czechach dla „Nędzników” i serial „Genius” National Geographic, w którym zagrał Alberta Einsteina. Wspominał o Milosu Formanie, dramaturgu Karelu Capku i Vaclavie Havle, a wreszcie aktorze Bolku Polivce, którzy byli zawsze dla niego ważni. Polivka dostał zresztą razem z nim nagrodę za całokształt twórczości.

Podczas  tegorocznego festiwalu karlowarskiego pokazano 170 filmów. Łącznie zjechało do czeskiego kurortu ponad 10 000 gości. 

Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace