Hans Zimmer złożył hołd walczącej Ukranie

Jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej przerwał koncert w londyńskiej O2 Arena, aby zamanifestować solidarność z Ukrainą.

Publikacja: 25.03.2022 08:27

Ukraińscy żołnierze pod Kijowem

Ukraińscy żołnierze pod Kijowem

Foto: Genya SAVILOV / AFP

Zimmer jest w świecie filmu potentatem. To autor muzyki do ponad 200 filmów, , m.in. „Gladiatora”, „Mrocznego rycerza”, „Nie czas umierać”, „Incepcji”, „Rainmana”, „Cienkiej czerwonej linii”. Laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do „Króla Lwa”, obecnie nominowany do Oscara za muzykę do „Diuny”.

Europejskie tournée „Hans Zimmer Live” to właśnie prezentacja jego filmowych utworów uhonorowanych Oscarowymi nominacjami i nagrodami Grammy.

Czytaj więcej

Zełenski: Jestem gotów do rozmowy z Putinem. Fiasko negocjacji to III wojna światowa

Jak podał portal „Deadline Hollywood” w czasie koncertu w londyńskiej 02 Arena Zimmer przerwał koncert, by zaprezentować publiczności materiał wideo, na którym lwowski muzyk o imieniu Alex, grał na pianinie dla ludzi na ulicy jego kompozycję „Czas” z filmu „Incepcja”. I nie przerwał gry, gdy rozległy się syreny alarmowe przestrzegające przez atakiem lotniczym.

Moment ten sfilmował fotograf National Geographic, John Stanmeyer. Na Instagramie napisał: „Kiedy rozległy się syreny bombowe, policja nawoływała, by ludzie weszli na stację kolejową. Alex nie przestawał grać na pianinie. Wbrew ostrzeżeniu o nalocie. Przyłączyła się d niego kobieta. Grali razem dalej. Niezwykła pasja przeciwko strachowi i wojnie… ”

Czytaj więcej

Polska wydala 45 rosyjskich dyplomatów. MSZ: Agresja na Ukrainę dowodzi, że Rosja to państwo wrogie wobec Polski

W czasie koncertu Frank Zimmer w specjalny sposób przedstawił też ukraińskich członków swojego zespołu.

„885 dni temu Covid nie pozwolił nam przybyć tutaj z zakontraktowaną orkiestrą z Ukrainy, z Odessy. Teraz udało nam się wyciągnąć tylko 10 osób… Więc po prostu ich powitajcie” – powiedział. Publiczność zgotowała muzykom owację na stojąco.

Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Zaczęło się od „Thorgala”. Twórczość Marcina Mortki
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Oscary 2025 podsumowanie – triumfy i kontrowersje
Kultura
Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora dla Teresy i Andrzeja Starmachów
Kultura
Krzysztof Warlikowski w Monachium i Katia, która chciała fruwać
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kultura
Kolejna afera w ministerstwie kultury. Czy wpłynie na kampanię prezydencką?