W świecie Mariusza Wilczyńskiego

Zachęta od dziś prezentuje wystawę „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego o procesie tworzenia tego obsypanego nagrodami pełnometrażowego animowanego filmu.

Publikacja: 03.03.2022 21:46

W świecie Mariusza Wilczyńskiego

Foto: Fotorzepa/Monika Kuc

Wielowarstwowa kolażowa wystawa, zaplanowana jeszcze za poprzedniej dyrekcji warszawskiej Zachęty, łączy obrazy filmowe na ekranach z rysunkami w różnej skali, muzykę, wspomnienia, oniryczne klimaty i reminiscencje z rzeczywistości z czasów PRLu, transformacji i późniejszych.

Film Mariusz Wilczyński realizował przez 14 lat, jego światowa premiera odbyła się  na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2020 roku. W tym samym roku zdobył Złote Lwy - główną nagrodę 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To pierwsza w historii tego festiwalu animacja uhonorowana główną nagrodą. W 2021 Polska Akademia Filmowa przyznała mu cztery statuetki - dla najlepszego filmu, za najlepszy scenariusz, muzykę i dźwięk.

W tym samym roku specjalne pokazy miał w Museum of Modern Art (MoMa) w Nowym Jorku.

Brał udział także w wielu światowych festiwalach animacji, m.in. w Annecy , gdzie uhonorowany został Specjalną Nagrodą Jury i w Ottawie, gdzie zdobył Grand Prix.

Pracując nad nim, Mariusz Wilczyński zrobił kilka tysięcy rysunków. A także zmontował i udźwiękowił znacznie więcej scen niż ostatecznie włączył do filmu. Na wystawie mamy okazję po raz pierwszy zobaczyć i te pominięte.

Wystawa pozwala więc lepiej poznać warsztat i świat wyobraźni artysty, a jednocześnie zachowuje emocjonalny filmowy klimat narracji. Tłem dla surrealistycznej rozwijanej historii jest Łódź, rodzinne miasto reżysera, a bohaterami prawdziwe postacie, wyłaniające się ze jego wspomnień oraz fikcyjne, inspirowane literaturą.

Jedna z najważniejszych autentycznych postaci jest jego nieżyjący przyjaciel Tadeusz Nalepa, autor ścieżki muzycznej o bluesowym rytmie, nagranej z zespołem Breakout.

Przywołane animacje ożywiają głosy znanych aktorów, m.in. Krystyny Jandy, Andrzeja Wajdy, Gustawa Holoubka, Andrzej Chyry, Małgorzaty Kożuchowskiej, Tomasza Stańki, Magdaleny Cieleckiej, Daniela Olbrychskiego.

Wystawa stwarza iluzję, że widz razem z twórcą „Zabij to i wyjedź z tego miasta” wędruje po ulicach niepokojącego miasta i może dopełnić jego punkt widzenia własnym doświadczeniem i refleksją.

Autopromocja
TURYSTYKA.RP.PL

Poszerzaj swoje horyzonty. Sprawdź najlepsze źródło branżowej wiedzy

CZYTAJ WIĘCEJ
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne