Jest to kuratorski projekt Anny Ptak, tworzony z udziałem grupy projektowej Centrala w składzie: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis, który zwyciężył w konkursie organizowanym przez Zachętę i MKiDN.
Jury uznało, że to projekt oryginalny i korespondujący z hasłem przyszłorocznego Biennale „Wolna przestrzeń”.
- Proponujemy stworzenie wystawy na temat wyobraźni przestrzennej, która pozwala nam połączyć skalę ludzką ze skalą planety - mówiła Anna Ptak podczas pierwszej publicznej prezentacji w warszawskiej Zachęcie. - Możliwość przejścia między nimi nazywamy „Amplifikacją natury”. I tłumaczyła, że prezentowana architektura pozwoli akumulować wiedzę na temat procesów, których jesteśmy częścią: klimatycznych, hydrologicznych, morfologicznych.
Projekt wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury z jednej strony będzie konceptualny, z drugiej oparty na badaniach grupy projektowej Centrala, prowadzonych od 2010 w stolicy i kształtujących rozumienie Warszawy jako miejskiego organizmu. Wiele inicjatyw grupy prowadzi do wywołania dyskusji społecznej na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa awangardy modernistycznej. Jej działania wpływają nie tylko na to, jak miasto jest rozumiane, ale i w jakim kierunku mogą podążać jego przekształcenia.
- Wybraliśmy wspólnie pięć projektów, ilustrujących zbudowane przez nas pojęcie „amplifikacja natury” - tłumaczy z kolei Małgorzata Kuciewicz.