Co z rosyjskimi bazami w Syrii? Źródła: Rosjanie chcą w nich zostać

Rosja wycofuje swoje wojska z północnej Syrii, ale nie opuszcza dwóch głównych baz po upadku Baszara Asada - informują źródła agencji Reutera w syryjskiej administracji. Jak zauważa agencja, odsunięcie od władzy Asada, który nawiązał bliski sojusz z Moskwą, wywołuje pytania o przyszłość rosyjskich baz w Syrii: bazy lotniczej Hmejmim w Latakii i bazy marynarki wojennej w Tartusie.

Publikacja: 15.12.2024 09:19

Rosyjska baza w Tartusie

Rosyjska baza w Tartusie

Foto: Maxar Technologies/Handout via Reuters

Syryjskie źródła wojskowe i bezpieczeństwa, które utrzymywały kontakt z Rosjanami, poinformowały agencję Reutera, że Moskwa wycofuje swoje wojska z północy kraju, ewakuując także ciężki sprzęt. Jednak źródła, które ze względu na sytuację pragnęły zachować anonimowość, stwierdziły, że Rosja na razie nie ma zamiaru wycofywać się ze swoich głównych baz: Hmejmim i Tartusu. 

Czytaj więcej

Syria. Gdzie zniknęły rosyjskie wojska?

Tartus i Hmejmim. „Przegrupowanie sił”

Część sprzętu wraca do Moskwy, ale „na tym etapie celem jest przegrupowanie sił i ponowne rozmieszczenie ich zgodnie z rozwojem sytuacji” - stwierdził w rozmowie z Reutersem wysoki rangą oficer armii syryjskiej. 

Wysoki rangą urzędnik, zbliżony do nowej tymczasowej administracji, powiedział agencji, że kwestie rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii i wcześniejsze porozumienia między rządem Asada a Moskwą nie są w tej chwili przedmiotem rozmów. - To kwestia przyszłości, ale ostatnie słowo będzie należało do narodu syryjskiego – stwierdził cytowany urzędnik. Dodał, że „Moskwa uruchomiła kanały komunikacji” z nową syryjską administracją. 

Kreml także twierdzi, że Rosja prowadzi rozmowy z nowymi władzami Syrii na temat baz. Resort  obrony Rosji nie odpowiedział jednak na prośbę Reutersa o szerszy komentarz. Źródło rosyjskie, które chciało zachować anonimowość, poinformowało, że trwają rozmowy, ale – jak dotąd – Rosja nie zamierza wycofać się ze swoich baz.

Czytaj więcej

Rosja: opozycja chce wyjścia wojsk z Syrii

Z kolei Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) twierdzi, że w Syrii ma pozostać 3-tysięczny kontyngent rosyjskiej armii. "We wspomnianych bazach, a także na rosyjskich okrętach w regionie odnotowano problemy z wodą pitną i żywnością" - wynika z ustaleń HUR. 

Rosyjskie bazy w Syrii

Bazy w Syrii stanowią część globalnej obecności wojskowej Rosji.

Port w Tartusie był punktem bazowania Marynarki Wojennej ZSRR na wybrzeżu Morza Śródziemnego na podstawie umowy z 1971 roku z rządem Syrii. Po rozpadzie ZSRR prawa do korzystania z portu przejęła Rosja, lecz od 1996 do 2007 roku nie korzystała z nich. Po interwencji Rosji w wojnie domowej, która miała pomóc Asadowi, w 2017 r. Moskwa otrzymała port w bezpłatną 49-letnią dzierżawę. Obecnie w Tartusie znajduje się baza rosyjskiej marynarki wojennej. Znaczenie bazy wzrosło wraz z zaangażowaniem militarnym Rosji w Syrii.

Z kolei rosyjska baza Hmejmim znajduje się w wojskowej części portu lotniczego w Latakii, w zachodniej części Syrii – to ok. 50 km od bazy rosyjskiej marynarki wojennej w Tartusie. Baza Hmejmim dysponuje dwoma betonowymi pasami startowymi – choć jeden z nich jest wyłączony z użytkowania.

Konflikty zbrojne
Fiński polityk: III wojna światowa być może już trwa, ale tego nie zauważamy
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Konflikty zbrojne
Niemiecki generał alarmuje: Rosja stwarza warunki do ataku na NATO
Konflikty zbrojne
Bałtyk. Zerwane kable energetyczne to wypadki? Wywiady wątpią w udział Rosji
Konflikty zbrojne
Rozejm w Strefie Gazy. Pierwsze trzy izraelskie zakładniczki wolne
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Konflikty zbrojne
Północnokoreańscy jeńcy "jakby wyszli z wehikułu czasu". "Przestraszeni, zdenerwowani, nie wiedzieli, gdzie są"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego