Aktualizacja: 04.01.2022 17:59 Publikacja: 04.01.2022 17:59
Jarosław Sellin
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał Jarosława Sellina, sekretarza stanu w resorcie, na stanowisko generalnego konserwatora zabytków. Wcześniej Magdalena Gawin, która pełniła funkcję podsekretarza stanu i generalnego konserwatora zabytków, złożyła rezygnację. Jednocześnie minister powołał ją na dyrektora Instytutu Pileckiego. Pięcioletnia kadencja rozpoczęła się 1 stycznia 2022 r.
Z kolei Janusz Janowski objął stanowisko dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki na czteroletnią kadencję. W poniedziałek nowy dyrektor w obecności podsekretarz stanu Wandy Zwinogrodzkiej i dyrektora generalnego ministerstwa Jarosława Czuby spotkał się z zespołem. Przypomnijmy, że związki zawodowe w Zachęcie negatywnie opiniowały kandydaturę Janowskiego.
W tym tygodniu rozmawiamy w podcaście „Komisja Kultury” z Rafałem Christem, redaktorem portalu Spider’s Web Rozrywka i autorem recenzji filmowych do „Plusa Minusa”, o jednej z najbardziej oczekiwanych premier kinowych tego roku – „Gladiatorze 2” w reżyserii Ridleya Scotta.
Ta unikalna galeria powstała w odnowionych podziemiach starego gmachu muzeum. Prezentuje zbiory i pozwala poznać kulisy pracy muzealników.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
20 listopada rozpoczyna się XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, zainspirowany kultowym serialem „Czterdziestolatek” z lat 70.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W muzyczno-teatralnej „Pasji według św. Marka” Pawła Mykietyna w roli Poncjusza Piłata wystąpi Magdalena Cielecka. Inscenizowany koncert odbędzie się 21 listopada w Warszawie.
Ekspercka komisja opiniuje planowane zakupy zabytkowych obiektów do muzeów, które podlegają Ministerstwu Kultury. Dotychczas pozwoliła na zakup 41 obiektów, ale nie bezwarunkowo.
Resort kultury dopiero planuje przeznaczyć pieniądze na odnowę zabytków, które we wrześniu zalała woda na południu Polski.
Jest kilka sposobów, aby państwo mogło wesprzeć Muzeum Polskie w Rapperswilu, ale potrzebna jest wola polityczna.
Nie wiadomo kiedy, gdzie i czy w ogóle w stolicy zostanie zbudowany pomnik Bitwy Warszawskiej.
Ministerstwo Kultury nakazało wstrzymać realizację budowy centrum filmowego w Toruniu. Urzędnicy twierdzą, że chcą urealnić koszty inwestycji.
Resort kultury wycofał się ze współprowadzenia Centrum Kultury „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie, które organizuje monumentalne widowiska historyczne. Spektakle zostały uznane za wydarzenie historyczne roku w plebiscycie Muzeum Historii Polski.
Znając wyważony projekt wystawy stałej Muzeum Historii Polski, obawiałem się, że gdyby PiS wygrał kolejne wybory, minister Gliński wraz z Jarosławem Kaczyńskim zwolnią dyrektora Roberta Kostrę. Do głowy mi jednak nie przyszło, że nowa ministra Hanna Wróblewska, przejmując pisowskie zwyczaje, zechce to zrobić sama.
Mówi się, że naśladownictwo jest najwyższą formą uznania. Przerywanie kadencji dyrektorów muzeów historycznych z powodów politycznych jest wątpliwym dziedzictwem Piotra Glińskiego. Tak my nie zbudujemy ani Muzeum Historii Polski, ani żadnej innej państwowej instytucji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas