Uderzenie w gang obcinaczy palców

Za uprowadzenia i zabójstwo porwanego mężczyzny odpowie 11 gangsterów z grupy mokotowskiej.

Publikacja: 22.10.2014 12:08

Uderzenie w gang obcinaczy palców

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki

Przestępcy stali za serią uprowadzeń biznesmenów w stolicy w latach 2003-2005. Za uwolnienie ofiar żądali wysokich sum pieniędzy, często przekraczających milion złotych. Rodzinom ofiar wysyłali obcięte palce – stąd nazwa gangu. Kilka uprowadzonych osób zostało zamordowanych, a ciał nie odnaleziono.

Po dziesięciu latach stołeczna prokuratura apelacyjna może mówić o dużym przełomie w śledztwie. – Zatrzymano 11 osób związanych z uprowadzeniami – mówi rp.pl Waldemar Tyl, wiceszef stołecznej prokuratury apelacyjnej, nadzorujący pion przestępczości zorganizowanej.

Część z członków gangu została dowieziona do prokuratury z aresztów śledczych i zakładów karnych, a część zatrzymana do dyspozycji prokuratury. – Siedzieli w areszcie czekając na rozwiązanie innych spraw z ich udziałem.

Wśród zatrzymanych jest Wojciech S. ps. Wojtas, uważany za szefa „obcinaczy" oraz jego wspólnik i domniemany zastępca Artur N. ps. Arczi. Skruszeni przestępcy, dzięki którym śledczy mają dowody obciążające gang – twierdzą, że to ci dwaj odpowiadają za zorganizowanie serii porwań. – Teraz przedstawiliśmy zatrzymanym mężczyznom zarzuty kilku uprowadzeń – mówi nam prok. Tyl.

Nie chce zdradzić, o które dokładnie porwania chodzi. – Mogę powiedzieć, że w grę wchodzi więcej niż pięć takich czynów – dodaje prok. Tyl. Zdradza, że członkowie grupy dostali różne zarzuty związane z uprowadzeniami. – Jedni je zlecali, inni wykonywali, a jeszcze inni użyczali domów, w których przetrzymywano ofiary – wyjaśnia śledczy.

Kilka z zatrzymanych teraz osób usłyszało zarzut zabójstwa jednej z uprowadzonych ofiar. Jak podaje portal tvp.info chodzi Mariusza M. Mężczyzna został porwany na początku 2004 roku, a jego ciało odnaleziono miesiąc później pod Grodziskiem Mazowieckim. Było rozkawałkowane. Śledczy wiedzą, jaki przebieg miała zbrodnia,. Szczegółów nie ujawniają. – Była zbyt drastyczna – mówi prok. Tyl.

Zatrzymani teraz bandyci usłyszeli od jednego do ośmiu zarzutów. Już we wtorek do sądu trafiły pierwsze wnioski o areszty dla podejrzanych. Zostały też już rozpatrzone. Resztą sąd ma się zająć dziś. – To jeszcze nie koniec sprawy. Będą kolejne zatrzymania – mówi prok. Tyl.

Z ok. 20 porwań jakich dopuścił się gang obcinaczy palców, trzy zakończyły się zabójstwem. Odnaleziono tylko ciało Mariusza M. Nadal nie wiadomo, gdzie są zwłoki hinduskiego biznesmena Harisha H., który został porwany w 2004 roku. Mężczyzna był przez wiele dni przetrzymywany w okolicach Warszawy. Porywacze żądali za jego uwolnienie coraz większych kwot. Aby presja na rodzinę i najbliższych była większa, sekatorem ogrodniczym obcięli Harishowi palec. Gdy po tygodniu nie dostali okupu, obcięli drugi. Łącznie Hindus stracił trzy palce. Śledczy ustalili, że palce odcięto mu już po śmierci.

Do tej pory nie odnaleziono też ciała Eweliny B., córki biznesmena z branży mięsnej. Młoda kobieta została porwana w marcu 2005 roku. Zniknęła w biały dzień sprzed szkoły w Warszawie. – Szła do sportowego bmw, kiedy z zaparkowanej obok furgonetki wyskoczyło kilku mężczyzn i wciągnęło ją do środka. Po porwaniu sprawcy zażądali okupu, wysyłając ojcu ofiary esemesy.

Rodzice dziewczyny pojechali we wskazane miejsce, ale porywacze nie podjęli pieniędzy. To była ich taktyka. Bali się, że mogli wpaść. Takich prób było więcej. W końcu rodzina powiadomiła policję. Bandyci, wysyłali rodzicom kosmyk włosów córki. Po kilku tygodniach ustalili czas i miejsce złożenia okupu.

Czy w końcu uda się rozwiązać sprawę zabójstwa dziewczyny i hinduskiego biznesmena? Śledczy wierzą, że tak.

Kraj
Czy Trump powinien deportować także migrantów z Polski? Wyniki sondażu
Materiał Promocyjny
Technologia daje odpowiedź na zmiany demograficzne
Kraj
Polacy zbadają grobowiec tajemniczego faraona
Kraj
Rzeź wołyńska i kwestia przyjęcia Ukrainy do UE i NATO. Co sądzą o tym Polacy?
Kraj
Pałac Prezydencki: Czy media społecznościowe zdominują kampanię prezydencką 2025 roku?
Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Materiał Promocyjny
Wystartowały tegoroczne ferie zimowe