Paweł Jabłoński: Zanim zapadnie cisza wyborcza

Jak powinny wyglądać poważne gazety w ostatnim dniu przed ciszą wyborczą poprzedzającą prezydenckie wybory. Tradycyjnie biorąc wydawałoby się, że ich pierwsze strony powinny być w dużej części poświęcone temu wydarzeniu. Ale nasza prasa nie do końca poddaje się takiemu tradycyjnemu podejściu.

Aktualizacja: 08.05.2015 10:16 Publikacja: 08.05.2015 09:53

Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Oczywiście i my (Rzeczpospolita) i Gazeta Wyborcza zaczynają w podobny sposób, czyli od prezentacji ostatnich sondaży wyborczy (a nawet prognozy wyborczej). U nas połączone jest to z apelem o mądre głosowanie oraz z nawiązaniem do naszej debaty o potrzebie zmiany konstytucji. W środku mamy 4 kolumny, na których sześciu najważniejszych kandydatów do prezydentury odnosi się do problemu zmian w obecnej konstytucji.

W Gazecie na froncie znalazło się jeszcze miejsce na tekst o pracy w szarej strefie. W Polsce to poważny problem. Według gazety bez płacenia podatków i ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce pracuje 4 proc. zatrudnionych. Im dalej na wschód kraju tym odsetek ten rośnie. Na Podlasiu, co dziesiąty pracujący ( i jego pracodawca) unika kontaktów z fiskusem. W środku gazety jeszcze trzy kolumny poświęcone wyborom, w tym niektóre teksty wyraźnie popierające kandydaturę obecnego prezydenta. W tym najbardziej kuriozalny komentarz Moniki Olejnik, w którym udowadnia, że tzw. antysystemowi kandydaci jak JKM i Kukiz wcale nie są antysystemowi. Dowodem na to, jest skorzystanie przez pierwszego z nich z ubezpieczenia w KRUS. Natomiast Kukiz „posila się systemem rockandrollowym".

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Kraj
Nowy sondaż partyjny: KO na pozycji lidera, goni ją PiS. Kto poza Sejmem?
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Kraj
Magdalena Biejat i jej strategia. Co kryje się za hasłem „Łączy nas więcej”?
Kraj
Czy Trump powinien deportować także migrantów z Polski? Wyniki sondażu
Kraj
Polacy zbadają grobowiec tajemniczego faraona
Kraj
Rzeź wołyńska i kwestia przyjęcia Ukrainy do UE i NATO. Co sądzą o tym Polacy?