„W ostatnich tygodniach, na skutek działań polityków opozycji oraz zaangażowanych po ich stronie mediów, nasiliły się ataki na dziennikarzy i pracowników mediów publicznych. Mają one charakter gróźb karalnych, zastraszania, zniewag i aktów niszczenia mienia. Jest to świadoma próba ograniczenia konstytucyjnej zasady wolności słowa i podważenia fundamentów państwa demokratycznego. Warto zauważyć, że oprócz motywów politycznych, znaczną rolę grają tu interesy biznesowe części mediów komercyjnych, dla których media publiczne są konkurentem” - tak zaczyna się oświadczenie Rady Mediów Narodowych, które dziś, na posiedzeniu zostało przegłosowane głosami 3 do 2. Przeciw był Marek Rutka, poseł Lewicy i Robert Kwiatkowski, były szef TVP. Oświadczenie przegłosowali związani z PiS: Joanna Lichocka, Krzysztof Czabański i Piotr Babinetz.
Wydane oświadczenie ma związek z ujawnieniem przez Radio Szczecin w grudniu ubiegłego roku informacji o Krzysztofie F., pełnomocniku marszałka Olgierda Geblewicza (PO) skazanym dwa lata wcześniej za pedofilię i narkotyki. Autorem był redaktor naczelny radia Tomasz Duklanowski. Napisał m.in. że "Krzysztof F. był aktywnym działaczem »opozycji totalnej«. Aktywnie wspierał kampanię wyborczą kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego i był mężem zaufania tego kandydata w wyborach". Podał, że nastoletnie ofiary to dzieci „znanej parlamentarzystki” (jej nazwiska nie podał). Temat podchwyciła TVP. 17 lutego tego roku Mikołaj Filiks popełnił samobójstwo - okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura.
Czytaj więcej
Ustawodawca powinien zmienić przepisy i opisać nowy typ przestępstwa polegający na działaniu w kierunku ujawnienia informacji o ofiarach przestępstw seksualnych – mówi w magazynie Rzecz o Prawie szef tej komisji prof. Błażej Kmieciak.
Sprawa wywołała ogromne poruszenie a Rada programowa Radia Szczecin przyjęła uchwałę krytycznie oceniającą materiał Tomasza Duklanowskiego. „Ujawnienie informacji umożliwiających identyfikację dzieci ofiar przemocy seksualnej to nieodpowiedzialność, która nie powinna mieć miejsca” - napisano w niej.
Blisko trzy tygodnie temu poseł Marek Rutka wystąpił z wnioskiem o odwołanie prezesa zarządu Radia Szczecin - Wojciecha Włodarskiego. W czwartek, 23 marca RMN go odrzuciła a zamiast tego wystąpiła z oświadczeniem całkowicie wspierającym dziennikarzy publicznych mediów - w domyśle chodzi o Duklanowskiego oraz TVP, która kontynuowała temat, a nawet w obronie samej siebie poszła dalej - wyciągnęła wypowiedź posła PO Piotra Borysa, który w grudniu 2022 r. przyznał na antenie, że chodzi o ich posłankę. Borys złożył także pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko TVP za naruszenie dobrego imienia i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, jakoby to on przyczynił się do ujawnienia danych które mogły zidentyfikować dzieci.