Aktualizacja: 15.01.2015 22:44 Publikacja: 15.01.2015 16:09
Protest górników przeciw pomostówkom w 2008 r.
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Strajki na Śląsku rozpoczęły się po ogłoszeniu przez rząd planu naprawczego dla Kampanii Węglowej. W ciągu 11 miesięcy 2014 roku spółka wygenerowała 1,1 mld zł strat. Plan zakłada, że m.in. likwidację czterech kopalń.
Według danych na czwartek rano pod ziemią protestuje około 1,1 tys. osób, jednak w ciągu dnia do strajku dołączyli pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. O rozszerzeniu strajku o inne branże mówiły już wcześniej władze NSZZ „Solidarność", jednak rolnicy będą pierwszą grupą zawodową nie związaną z górnictwem, która wesprze protest. – Strajk generalny ogłosimy w piątek podczas konferencji prasowej – informuje Sławomir Izdebski z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.
Jak wygląda praca fotografa politycznego od kuchni? W dzisiejszym odcinku Michał Kolanko rozmawia z Łukaszem Kamińskim, fotografem, który przez lata uwieczniał polityków, w tym prezydenta Bronisława Komorowskiego, podczas kampanii i codziennej pracy.
Ponad połowa polskich seniorów (53% ankietowanych) czuje się młodziej niż wskazywałaby na to metryka. Prawie tyle samo z nich (45%) przyznaje, że jest niemal cały czas online. Jednocześnie seniorzy wyrazili swoje obawy co do przyszłości – w obszarach dotyczących zdrowia, finansów oraz życia społecznego. Wszystkie te informacje zebrała Fundacja SeniorApp w ramach badania „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce” 2024. Wyniki zaprezentowano 29 października w Warszawie podczas inauguracji już IV edycji raportu pod tym samym tytułem.
1 października ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic, zapewniającego wsparcie rodzicom małych dzieci. Aktywny rodzic to nowy rządowy program, kierowany do wszystkich rodziców dzieci w wieku między 12 a 35 miesiącem życia, będący elementem kompleksowej reformy systemu wspierania opieki nad dziećmi do lat 3. Celem programu jest wspomożenie rodziców podejmujących zatrudnienie albo powracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim oraz tych, którzy wychowując dziecko w domu, pozostają nieaktywni zawodowo.
Celem Kongresu jest refleksja nad współczesnym znaczeniem pamięci jenieckiej w kontekście obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą i szerzej konfliktów zbrojnych na świecie, jak również wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania pamięcią, sieciowanie środowisk związanych z pamięcią jeniecką oraz diagnoza problemów i wyzwań.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz 31. wybrał najlepiej w Polsce zaprojektowane produkty i usługi. Jury tego niezwykle prestiżowego konkursu przyznało łącznie 19 nagród.
Interesujący na pierwszy rzut oka pomysł wakacji od ZUS jest naszym zdaniem wysoce kontrowersyjny i niesie za sobą odłożone w czasie negatywne skutki zarówno dla polskiego rynku pracy, jak i dla gospodarki – pisze Piotr Ostrowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
W kampanii wiele środowisk społecznych, politycznych i zawodowych analizuje partyjne programy. Co obiecują politycy? Czy dotrzymają słowa? Związkowcy z OPZZ wzięli na warsztat przede wszystkim prawa pracownicze i poziom życia.
Działający w Kauflandzie związek zawodowy Konfederacja Pracy domaga się od firmy zwiększenia obsady sklepów. I zamierza protestować.
Negatywnie oceniamy plany rezygnacji z finansowania studiów podyplomowych ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego – wskazuje OPZZ.
Polityk ruchu Kukiz 15 i b. senator Samoobrony chcą przejąć kontrolę nad wartymi 76 mln zł funduszami polskich rolników.
Jeżeli rząd nie podejmie skutecznych działań, to przez gigantycznie rosnące niespłacane raty kredytów część Polaków może skończyć na ulicy – przestrzega Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPPZ i Rady Dialogu Społecznego.
W tym roku tradycyjne demonstracje i pochody 1 maja odbywały się w nowych okolicznościach, w których jednym najważniejszych słów jest „bezpieczeństwo”. Do tego odnosiły się wszystkie partie polityczne. Nie zabrakło też politycznych deklaracji.
Szpitalna sekretarka z wykształceniem wyższym zarobi więcej niż lekarz czy pielęgniarka – zakłada porozumienie resortu z „Solidarnością" i OPZZ.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas