Przegląd prasy: Czas ruszać na Grunwald

Z premedytacją poprosiłem o dzisiejszy przegląd prasy. Dziś 15 lipca. 605. rocznica zwycięstwa wojsk pod wodzą Władysława Jagiełły nad Krzyżakami. Wielka niemiecka potęga legła w gruzach. A tu nikt, nawet jednym słowem w żadnej gazecie się nie zająknął... Bo ile można: Krzyżacy przegrywają przecież niezmiennie od setek lat. Miałoby się to zmienić w tym roku?

Aktualizacja: 15.07.2015 10:25 Publikacja: 15.07.2015 09:02

Tomasz Krzyżak

Tomasz Krzyżak

Foto: Fotorzepa

Iran zgodził się zrezygnować z atomu. Historyczne porozumienie osiągnięto po dwóch latach. Zachód ma znieść sankcje. Oczywiście Grecja i przelot nieopodal Plutona. To tematy obecne we wszystkich dzisiejszych gazetach. Zobaczmy, czy jest w nich jeszcze coś innego.

„Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do danych resortu finansów, z których wynika, że po podwyżce kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł liczba osób, które nie będą płaciły podatku dochodowego wzrośnie z 1,8 mln do 4 mln („Zero podatku dla 4 mln Polaków"). Gazeta zauważa, że na podniesieniu kwoty wolnej zyskają wszyscy podatnicy – także ci najbogatsi. Proponuje zatem wprowadzenie degresywnej kwoty wolnej, która malałaby wraz ze wzrostem dochodów podatnika. Co na to prezydent elekt Andrzej Duda, który obiecywał w kampanii podniesienie kwoty wolnej? Okaże się za kilka dni. Pierwszy projekt ustawy jaki ma wnieść do Sejmu dotyczyć ma właśnie spraw podatkowych.

Nauczyliśmy się żyć z fotoradarami – to konkluzja innego tekstu („Po fotoradarach druga fala kontroli") z dzisiejszego „Dziennika". Kierowcy wiedzą gdzie stoją i zdejmują tam nogę z gazu. W efekcie – już drugi rok z rzędu – spada liczba mandatów za wykroczenia zarejestrowane przez radary. Ale żeby nie było tak prosto za chwilę będziemy musieli też przyzwyczaić się do nowego – odcinkowego – systemu kontroli. Ma się on pojawić w 29 lokalizacjach. Na pocieszenie można dodać, że we wtorek Trybunał Konstytucyjny uznał, że mandaty z fotoradarów są niekonstytucyjne.

„Gazeta Wyborcza" z pierwszej strony donosi („Wkurzeni na Kukiza"), że ruch Pawła Kukiza zanim na dobre powstał już trzeszczy w szwach. Muzyka w ostatnich dniach miały opuścić dwa filary jego kampanii – Bezpartyjni Samorządowcy z Dolnego Śląska i Ruch na rzecz JOW. W wyborach do sejmu mają wystawić własne listy. Nieporozumienia dotyczące startu w wyborach mogą być także kłopotem lewicy („Czy koalicja lewicy rozbije się o listy"). Niewykluczone, że osobno do wyborów pójdzie OPZZ. Ale najważniejsze są nr 1 na listach. A te w SLD ponoć już rozdane. Leszek Miller z Gdyni, Jerzy Wenderlich z Torunia, Tadeusz Iwiński z Olsztyna, a z Warszawy najpewniej Barbara Nowacka.

I jeszcze własne podwórko. Prawie połowa młodych Polaków chce wyjechać z kraju -  donoszą Joanna Ćwiek i Janina Blikowska. A przedsiębiorcy nie mają pomysłu na to jak ich zatrzymać. W „Rzeczy o polityce" dość ciekawa rozmowa z Romanem Giertychem, który kiedyś z PiS szedł ręka w rękę, a dziś zajmuje się jedynie krytyką tej partii. Ale jak mantrę powtarza też, że przyczyną klęski Bronisława Komorowskiego był skręt Platformy w lewą stronę. Polecam również teksty o politycznych emerytach pióra Andrzeja Stankiewicza oraz nadchodzących zmianach w polskim episkopacie.

Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne