Polacy upolowali planetę

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli glob krążący wokół odległej gwiazdy. Nosi nazwę HD 1022272. Odkryta przez Polaków planeta jest gigantem o masie 5,9 razy większej niż masa Jowisza.

Aktualizacja: 07.11.2008 01:24 Publikacja: 07.11.2008 01:01

Polacy upolowali planetę

Foto: Rzeczpospolita

– To wspaniałe osiągnięcie! Pozwala nam podpatrzyć, jak powstają układy planetarne. Nie powstają one tylko wokół gwiazd takich jak Słońce, ale także wokół bardziej masywnych – powiedział „Rz” dr Krzysztof Goździewski z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Masywna stara gwiazda to tak zwany czerwony olbrzym. Nosi nazwę HD 1022272. Odkryta przez Polaków planeta jest gigantem o masie 5,9 razy większej niż masa Jowisza. Wokół gwiazdy prawdopodobnie krąży jeszcze jedna mniejsza planeta o masie 2,6 razy większej od masy Jowisza. Praca opisująca to odkrycie ukaże się w prestiżowym magazynie „The Astrophisical Journal”.

Masa HD 1022272 jest prawie dwa razy większa od masy Słońca, ale jej średnica jest aż dziesięć razy większa. Znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa w odległości około 1180 lat świetlnych od Ziemi. Nie można jej dostrzec gołym okiem, ale z pomocą lornetki już tak.

HD 102272 b, bo tak nazywa się pierwsza z nowo odkrytych planet, krąży po prawie kołowej orbicie nieco ciaśniejszej niż orbita Wenus wokół naszego Słońca. Odległy glob na obiegnięcie gwiazdy potrzebuje 127,5 dnia.

– Ciasna orbita planety HD 102272 b jest najbardziej interesującą cechą. Spośród wszystkich znanych obiektów tego typu planeta ta krąży najbliżej starej masywnej gwiazdy – wyjaśnia dr Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Według pomiarów zgromadzonych dotąd przez zespół, ale jeszcze nie do końca kompletnych, druga planeta – HD 102272 c, obiega gwiazdę po wydłużonej orbicie o średnim promieniu zbliżonym do promienia orbity Marsa.

HD 102272 c potrzebuje na jeden obieg wokół swojego słońca aż 520 dni. – Potwierdzenie istnienia tej dalszej planety wymaga kolejnych obserwacji. Musimy jeszcze poczekać około półtora roku do momentu, aż planeta znajdzie się odpowiednim miejscu na orbicie – powiedział „Rz” dr Niedzielski.

HD 102272 b została odkryta jako druga planeta w ramach projektu prowadzonego przez Uniwersytet Stanowy Pensylwanii i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Projektem kierują dr hab. Andrzej Niedzielski (CA UMK) oraz prof. Aleksander Wolszczan (Penn State).

Pierwszy glob został odkryty w gwiazdozbiorze Perseusza ok. 30 lat świetlnych od Ziemi („Rzeczpospolita” informowała o tym 25.05.2007 roku). Projekt obejmuje przegląd ok. 1000 gwiazd nieba północnego z wykorzystaniem teleskopu Hobby-Eberly w Teksasie, trwa już od pięciu lat. Ogromne rozmiary tego teleskopu (średnica głównego lustra to 9,2 metra) i spektrograf wysokiej rozdzielczości pozwalają na precyzyjne pomiary.

Naukowcy zastosowali metodę pomiaru tzw. prędkości radialnej gwiazd. Są to składowe prędkości gwiazdy w kierunku do i od obserwatora. Na poziomie dokładności niezbędnym do poszukiwania planet mierzone są skomplikowaną techniką opartą na prawie Dopplera.

HD 102272 b, c jest pierwszym układem z wieloma planetami znalezionym w ramach programu. Dziś już znamy ok. 320 planet poza Układem Słonecznym. W większości są to planety samotnie krążące wokół swoich słońc.

Znanych jest zaledwie 28 gwiazd podobnych do naszego Słońca, posiadających układy planetarne składające się z kilku globów. Nowo odkryty układ jest jedynym przy gwieździe tak masywnej. – Kiedy nasze Słońce spuchnie i rozrośnie się do takich rozmiarów, stanie się czerwonym olbrzymem, a życie na Ziemi nie będzie możliwe – uważa dr Niedzielski.

[ramka][srodtytul]Odległe światy gazowych olbrzymów[/srodtytul]

Układ planetarny odkryty przez polskich astronomów jest jednym z ponad 320 dotąd poznanych, w których odnaleziono przynajmniej jeden glob. Kiedy w 1990 roku prof. Aleksander Wolszczan odkrył pierwsze trzy planety poza Układem Słonecznym krążące wokół pulsara, zespoły astronomów z całego świata ruszyły na poszukiwanie odległych światów.

Naukowcy stosują różne metody. Jedną z najbardziej skutecznych jest metoda mikrosoczewkowania grawitacyjnego zaproponowana przez nieżyjącego już prof Bohdana Paczyńskiego. Metodą tą zespół OGLE, kierowany przez prof. Andrzeja Udalskiego, odkrył najbardziej podobną do Ziemi odległą planetę.[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[link=mailto://k.urbanski@rp.pl]k.urbanski@rp.pl[/link][/i]

Kosmos
Powtórzono eksperyment o powstaniu życia na Ziemi. Pojawił się nowy, zaskakujący czynnik
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Kosmos
Astronomowie zaobserwowali dziwne zjawisko. To samo czeka naszą Drogę Mleczną?
Kosmos
Kosmiczny wir na polskim niebie. Czym było tajemnicze zjawisko?
Kosmos
Częściowe zaćmienie słońca już za kilka dni. Kiedy i jak je obserwować?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Kosmos
Przełomowe odkrycie w najodleglejszej znanej galaktyce. Nie tego spodziewali się naukowcy
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?